Kako da prestanete da kontrolišete sve? 5 saveta budističkog monaha preokrenuće vam igricu

Poslušajte 5 saveta budističkog monaha - kako da prestanete da kontrolišete sve.

Knjiga iz koje izlaze leptiri Foto: Shutterstock

Prema rečima zen-budističkog monaha Šunmjoa Masunoa, ponekad je teško prihvatiti da su mnoge okolnosti van naše kontrole. Ali sposobnost da se oslobodite situacije može dati slobodu i mir. Takođe je napomenuo da ne treba trošiti energiju i dao 5 preporuka koje će vas osloboditi preterane kontrole.

Masuno je objavio knjigu pod nazivom "Kako se prepustiti“ i objasnio kako da prestanete da kontrolišete ono što ne možete da promenite i da usmerite pažnju na ono što je zaista važno u ovom trenutku.

Postoje mnoge stvari na ovom svetu koje ne možemo da kontrolišemo, pa umesto da im dozvolimo da troše naš um i energiju, bolje je da usredsredimo napore na ono što možemo da postignemo u ovom trenutku, piše Masuno.

Ovo je 5 preporuka koje pomažu da se oslobodite preterane kontrole:

1. Prestanite da kontrolišete ljude

Zapamtite da postoji veoma tanka linija između pažnje i nametljivosti. Ponekad najbolja stvar koju možete da uradite kada je neko vama blizak zabrinut jeste da jednostavno slušate i ne dajete nikakav savet osim ako vas ne pitaju, kaže Masuno.

Prema njegovim rečima, nemoguće je promeniti druge, ali možete promeniti nešto u sebi. "Kada se promenite, uvek postoji šansa da ponašanje drugih ljudi postane popustljivije i promeni situaciju.”

Napominje da je bolje "posmatrati nego se mešati“ u nečije lične odnose. Monah takođe podstiče da se ova praksa primenjuje na decu: "Vaše namere su možda dobre, ali bolje je imati strpljenja." Takođe, možete da proverite kada treba da pustite osobu i odete.

2. Pokušajte da se ne nervirate zbog sitnica

"Prema jednoj teoriji, sposobnost zaborava je instinkt samoodržanja“, piše monah.

"Nemojte da vas iznenade prekršena obećanja. Naučite da upravljate svojim očekivanjima. To će smanjiti verovatnoću da izgubite smirenost“, kaže on. U takvim situacijama može biti od pomoći da prvo razmislite o sebi: "pre nego što nekoga kritikujete zbog sebičnosti, razmislite o sopstvenom nivou sebičnosti".

Foto: Shutterstock

3. Ograničite prijem novih informacija

"Ne držite oči i uši sve vreme otvorene“, napisao je Masuno. Ako ne postavite granice u primanju informacija, postoji šansa da će one biti netačne i povećati anksioznost.

"Kada odgovarate na nešto što zahteva vašu pažnju, napravite pauzu pre nego što pošaljete odgovor. To je posebno važno kada dobijete loše vesti ili vodite razgovore koji mogu izazvati negativna osećanja“, napominje autor.

4. Ne trošite energiju

Ako vam se život čini monotonim, pokušajte da pravite male promene svaki dan, bilo da je u pitanju način na koji jedete ili pristup obavezama na poslu, kaže monah.

"Pokušajte da budete u sadašnjem trenutku što je češće moguće, jer sve što imamo je upravo sada. Neuspesi i uspesi postaju stvar prošlosti čim se dogode“, primećuje on.

Foto: Shutterstock

5. Zapamtite da život nije crno-beli

Ništa nije dobro ili loše. Sve se svodi na tačku gledišta osobe. Iz tog razloga, potrebno je svaki napravljen izbor smatrati odlukom koja je bila suđena.

"Ako na kraju stignete tamo gde treba da odete, bez obzira na to koju opciju izaberete, onda je jedino važno da ste učinili najbolje što ste mogli u skladu sa odlukom koju ste doneli“, napisao je Masuno.

"Sve što možemo da uradimo jeste da se fokusiramo na ono što trenutno zahteva našu pažnju kako bismo naše neuspehe pretvorili u prilike za rast i sprečili da naši strahovi postanu stvarnost“, rekao je on.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Dr Vladeta Jerotić: Šta nikada ne treba govoriti i raditi Izvor: RTS planeta