KAKO TAJNE RAZARAJU PARTNERSKE ODNOSE: Psiholog objašnjava šta se događa kada u vezi nema iskrenosti

Saznajte zašto je važno imati otvorenu i iskremu komunikaciju sa partnerom.

Shutterstock

Možda mislite da ako svom partneru ne kažete neku sitnicu, ta stvar nije laž ili tajna. Ali ako vam to pređe u naviku i nagomilate brdo malih stvari i počenete da čuvate tajne, samo ćete oštetiti odnos.
Možda vam je teško da pričate o nekom delu svoje prošlosti. Ili ne želite da razgovarate o novcu ili troškovima, pa sakrijete neke aspekte, da biste olakšali svoju situaciju. Ili, primetili ste da vaš partner ne reaguje dobro kada su u pitanju određene teme, pa ste počeli da ih izbegavate. Biti iskren i otvoren prema partneru znači udobnost i poverenje. Ako nedostaju ovi važni faktori, onda, naravno, počinjete da čuvate tajne. Dr Čandni Tugnejt, psihoterapeut i life coach, objasnio je koji su neželjeni efekti čuvanja tajni u vezama.

Razlozi zašto parovi čuvaju tajne
Parovi mogu da čuvaju tajne jedno od drugog iz različitih razloga. Neki od njih su:

  • strah od osuđivanja;
  • strah od kritike;
  • sramota;
  • neizvesnost ili frustracija u vezi;
  • nedostatak vremena za diskusiju o pitanjima;
  • izbegavanje teških tema;
  • želja da se zaštiti od potencijalne patnje.

Dr Tugnajt kaže da se parovi takođe mogu osećati previše posramljenim da otvore neke teme kako bi izbegli da izgledaju slabi ili ranjivi. Moraju biti otvoreni i iskreni jedni prema drugima ako žele da izgrade poverenje i održavaju zdravu komunikaciju. Čuvanje tajni može oštetiti odnose jer može dovesti do osećaja nepoverenja i usamljenosti.

1. Gubitak samopouzdanja
Kada jedan od partnera krije tajne od drugog, to može dovesti do nepoverenja, sumnje i nesigurnosti u vezi. Bez poverenja, paru može biti teško da komunicira otvoreno i iskreno, kaže stručnjak.

2. Ogorčenost
Čuvanje tajni često dovodi do ozlojeđenosti, jer jedan partner može osećati da ga drugi ne sluša ili ne shvata ozbiljno. Ovo takođe može dovesti do gorčine, besa i frustracije, jer jedan partner može osećati da drugi ne ceni ili ne ceni njihova osećanja.

3. Nezadovoljene potrebe
Ako jedan od partnera krije bitne informacije, može biti teško za oba partnera da izraze svoje potrebe i želje. Kao rezultat, ove potrebe mogu ostati nezadovoljene, što dovodi do još većeg ogorčenosti i povređenih osećanja između oba partnera.

4. Nedostatak komunikacije
Tajne mogu da ometaju komunikaciju u odnosima jer se ljudi osećaju previše neprijatno ili stide da razgovaraju o određenim temama sa svojim partnerima. Ovaj nedostatak komunikacije može stvoriti napetost i nesporazume u vezi i otežava parovima da reše probleme.

5. Emocionalna distanca
Čuvanje tajni od partnera često dovodi do emocionalne distance, jer se partneri bore da se otvoreno izraze bez straha da će ih partner osuditi ili kritikovati. To može dovesti do nepovezanosti i otuđenja između oba partnera, što je štetno za svaku zdravu vezu.

Kako da budete iskreni u vašoj vezi

  • Stvorite okruženje poverenja i poštovanja, budite otvoreni, iskreni i strpljivi jedni prema drugima.
  • Odvojite određene trenutke ili aktivnosti u kojima možete otvoreno razgovarati o bilo kojoj temi koja vas muči.
  • Pažljivo slušajte reči i osećanja druge osobe, bez da vas osuđujete ili kritikujete.
  • Prepoznajete važnost čuvanja poverljivih tajni u vezi.
  • Poštujte granice jedni drugih kada odlučujete šta treba da ostane poverljivo i šta se može podeliti sa drugima van veze.
  • Govorite otvoreno i iskreno, bez da vređate i ne povređujete jedni druge.
  • Poštujte privatnost jedni drugih i shvatite da neke stvari mogu izgledati previše lične ili privatne da bi se delile.
  • Pronađite kreativne načine da se otvorite, kao što je pisanje pisama, pričanje priča ili zajedničko igranje igara pogađanja.

(Sensa)

BONUS VIDEO:

Ester Perel o neverstvu  You Tube/TEDx Talks