Zašto ste i dalje sami? Ruski psiholog Labkovski ima 4 jednostavna odgovora, jedno "ali" i super rešenje

Čuveni psihlog Labkovski pisao je o problemu usamljenosti žena i odgovorio na jedno često pitanje koje dobija od dama. na pitanje zašto ste i dalje sami on ima 4 jednostavna odogovora, jedno "ali" i super rešenje.

Canva/Shutterstock/Printscreen/Надежда Стрелец

Mihail Labkovski je popularni ruski psiholog sa više od 40 godina iskustva, koji je stvorio je jedinstvenu tehniku "6 pravila“, zahvaljujući kojoj je na hiljade ljudi širom sveta uspelo da poboljša život. Njegova prva knjiga "Hoću i hoću" našla se na vrhu liste najprodavanijih izdanja u ruskoj publicističkoj književnosti, nudeći čitaocima praktične savete o transformaciji ličnog života, prevazilaženju anksioznosti i dostizanju sreće.

Labkovski je pisao i o problemu usamljenosti žena, odnosno odgovorio na jedno veoma često pitanje koje dobija od dama. "Veoma često dobijam poruke od žena sa večitim klasičnim pitanjem ’zašto sam sama'. Pa, zato što se plašite veza.“

Potom se ruski psiholog pita: "Da li su se mama i tata prečesto svađali i onda razveli?", pa odgovara: "Nije ni čudo što ćete sa tako surovim iskustvom osetiti, ako ne svesno, onda svakako nesvesno, da su muškožćenski odnosi bol, ljutnja i strah."

Zato što se plašite muškaraca

"Ovo je još jedna tipična situacija: ako je vaš tata bio agresivan i ako ste doživeli bolno iskustvo s neadekvatnim bivšim, ako vas je neki rođak ponizio ili vređao, velika je verovatnoća da ste odrastali sa strahom od suprotnog pola", navodi drugi razlog usamljenosti.

Rečeno vam je mnogo nepotrebnih stvari

Rečeno vam je: da vas niko neće zasluživati ili da ste dostojni samo princa, da su odnosi uopšte i porodični život, posebno svakodnevni, bolan posao, da su svi muškarci kreteni, ili da se žena mora pokoravati tim kretenima. "S takvim predzanjem ni ja ne bih žurio da stupi u vezu", kaže Labkovski.

Ako vas je otac napustio

Ako je vaš otac napustio porodicu i niste ga uopšte videli nakon određenog uzrasta.
"Ko želi da se veže za čoveka, da ga voli svim srcem, a da ga on u jednom trenutku izda i da ga konačno izgubi?", postavlja reatorsko pitanje, pa dodaje:
"Sve te okolnosti su direktne do banalnosti, jer ako vam muškarci zaista celog života nisu donosili ništa osim bola, onda je logično da vas više ne privlače.

Shutterstock 

Ali, ali, ali...

"Istina, postoji jedno 'ali': neko odlučuje da se zaustavi na sopstvenim psihološkim traumama, a neko odlučuje da uradi nešto povodom toga. I treba da uradite samo jednu jednostavnu stvar: potražite nekoga ko vam neće dati ništa osim sreće", savetuje Labkovski.

A to se postiže putem pokušaja i grešaka. Morate da upoznate nekog tipa, i ako se osećate neprijatno sa njim, a on uradi nešto što vam se ne sviđa, onda mu to možete reći. Ako se situacija ponavlja, nađite nekog drugog. Na kraju ćete sresti nekoga sa kim ćete se zaista dobro osećati, savetuje ruski psiholog.

Generalno, strah od veza i muškaraca ublažava činjenica da idete na sastanke, komunicirate sa suprotnim polom, ne plašite se da će nešto poći po zlu i spremni ste na činjenicu da vaši prvi pokušaji neće biti "idealan“.

Sasvim je u redu birati samoću

"Konačno, želim da kažem da postoje pojedinci kojima jednostavno nije potrebna veza ili porodica. Malo ih je, ali postoje. Istina, mnogi od njih svoju srećnu i izabranu usamljenost doživljavaju kao problem samo iz razloga što je to izuzetak od pravila, a oni su u manjini i misle da su ’loši’ i ’pogrešni’. Pa, ako tako volite da živite, u tome nema apsolutno ništa loše!“, zaključuje Mihail Labkovski.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Dušan Blagojević - Zašto je 21. vek - vek usamljenosti  MONDO/Uroš Arsić