Novac je postao naša nasušna potreba. Ko se nikada neće obogatiti? Odgovor na to pitanje ne glasi: onaj ko zarađuje malo, već onaj ko ne zna da troši. Svakog dana mnogi od nas prave finansijske greške i troše svoj teško zarađeni novac.
I sasvim je u redu praviti greške, niko se ne uči finansijskoj pismenosti u školi i na faklutetu. Ali možete učiti iz svojih grešaka i ne ponavljati ih opet, i opet, i opet, i biti u hroničnom minusu.
10 finansijskih grešaka koje pravite svaki dan
Finansijski stručnjak je našao 10 grešaka koje prave čak i finansijski obrazovani ljudi.
1. Na kredit kupujete telefon ili frižider
To vam se nikada se neće isplatiti. Razumno je uzeti kredit samo ako od uloženih sredstava kredita dobijete korist koja je veća od preplaćene kamate. To funkcioniše, na primer, sa stanom u dobrom kraju.
2. Kupujte novu robu kad možete kupiti polovnu
Pre svega, to se odnosi na automobile i skupu opremu. Kada napustite salon, vaš potpuno novi automobil automatski postaje jeftiniji za 5-10%, čak i 30%. Zar nije bolje uzeti auto sa malom kilometražom?
3. Ne pitate za popust
Zašto bi iko trebalo toga da se stidi! Lični popust je super – brz način da dobijete beneficije. To, inače, ne funkcioniše samo kod privatnih prodavaca, već i u velikim lancima. Razmislite o tome: mirnim pristankom na prvobitnu cenu, preplaćujete najmanje 5%!
4. Nemarni ste prema kreditima i kreditnim karticama
Kršite rokove plaćanja ili vršite samo minimalne uplate. To vam kvari kreditnu istoriju – a ko zna koliko će to postati važno u budućnosti?
5. Preplaćujete za brend
Ponekad je brend garancija kvaliteta. A ponekad je to samo lepo ime. Razlikujte te stvari.
6. Mislite da je osiguranje glupost
Da, moraćete da izdvojite određeni iznos za polisu osiguranja, ali to je zagarantovana zaštita od finansijske katastrofe. Odbijanjem osiguranja rizikujete da ostanete bez novca u slučaju bolesti ili gubitka posla.
7. Sve radite sami i ne znate da delegirate poslove
Finansijski pismen čovek uvek zna koliko vredi sat njegovog vremena. I veoma je nerazumno trošiti, na primer, celo leto uzgajajući krompir ako niste poljoprivrednik.
8. Ne koristite poreske olakšice
To se prvenstveno odnosi na preduzetnike, ali povremeno određene kategorije dobiju mogućnost da povrate novac koji su dali na ime poreza.
9. Zaboravite na nepotrebne pretplate
I to se ne odnosi samo na igre i aplikacije kojima niste pristupali sto godina. Sigurno će u vašoj priznanici biti uplata za TV koji ne gledate, ili radio-stanicu koju ne slušate.
10. Ne vodite porodični budžet i ne evidentirate troškove
To je najopasnija stvar – ne znate gde ide vaš novac. Budite uvereni da, ako počnete da razmišljate, možete se prijatno iznenaditi.
BONUS VIDEO: