Kada treba da raskitite jelku? Mnogi čekaju srpsku Novu godinu, a evo šta kaže narodno verovanje

Kada iz doma sklonite novogodišnju jelku, u duši kao da ostane praznina. A evo kada zapravo treba da raskitite jelku prema narodnom verovanju i feng šuiju.

Shutterstock

Praznici su već prošli, vreme je da odlučimo šta ćete sa lepoticom koja je proteklih dana bila zvezda vašeg doma. A kada zapravo treba ukloniti novogodišnju jelku iz svog doma? Iako potiču sa suprotnih krajeva sveta, feng šui i naša tradicija se i oko novogodišnje dekoracije uglavnom podudaraju.

Mnogim ljudima jelka je ukrašavala kuću za praznike - prirodna ili veštačka, svejedno. A svima je zajedničko jedno pitanje - kad se po završetku novogodišnjih i božićnih praznika treba oprostiti od jelke?

Ovo je kontroverzno pitanje, posebno zato šta nas tek čeka proslava srpske Nove godine. Tako neko jelku izbacuje odmah posle Božića, neko posle srpske Nove godine, a neko jelku čuva skoro do proleća.

A šta bi zaista trebalo da uradite?

Prema feng šui pravilu, 12 dana posle Božića, a to je 19. januara, sve novogodišnje ukrase treba ukloniti.

Ova drevna veština koja se bavi energijama u prostoru u kom živimo kaže da sve što je "obavilo svoj posao" treba ukloniti iz kuće, a to je slučaj i sa novogodišnjom dekoracijom. Ona pripada novogodišnjim praznicima, koji su već prošli. A ako ih ne uklonite, mentalno ostajete u prošlosti. Feng šui kaže da sada već treba razmišljati o budućnosti i proleću.

Shutterstock 

Tradicija i narodno verovanje

Davno se verovalo da jelka ispunjava kuću pozitivnom energijom i trudili su se da je ne izbace iz kuće sve do 14. januara. Nakon tog datuma, više nije bilo neprikladno izneti ovaj praznični atribut i pripremiti se za Bogojavljenje.

Bilo je važno izbaciti đubre, i, naravno, sve nepotrebno. Narod bi iznosio pepeo, stare i nepotrebne stvari, sve što je moglo da akumulira negativnu energiju, prema tradiciji tog vremena, pa su uklanjali i jelku, dok su drugi tokom ovog perioda ukrašavali baštensko drveće ukrasima za jelku jer se verovalo su da će im to doneti uspešnu žetvu.

Iako ima onih koji jelku iznose odmah po završetku praznika - početkom januara, prema narodnom verovanju, mesto u kući gde je bilo drvo bora ili bilo kog drugog četinara zadržava pozitivnu energiju još neko vreme nakon praznika.

Dakle, da bi godina bila uspešna i drvo imalo vremena da akumulira potrebnu energiju, bolje je izbaciti ga iz kuće ne ranije od 15. januara - posle Nove godine po starom kalendaru.

Shutterstock 

Racionalni pristup

Očigledno, ne može svaki usisivač da se nosi sa slojem zabave posle praznika, posebno ne sa osušenim iglama četinara. Dakle, bolje je ne čekati do trenutka kada ne samo iglice, već i kora sa debla počnu da padaju sa drveta.

Optimalno je ukloniti drvo kada prve iglice počnu da padaju. Tada će vaša dekoracija zvanično početi da se suši. Od tog trenutka samo će nastaviti da se dalje suši i zasipa prostor suvim iglicama, a da ne oduševljava svojom prijatnom aromom (do tada će potpuno nestati) i svojim izgledom.

Zapamtite da pravilno održavanje i briga o živim grančicama definitivno može produžiti njihovu prijatnu i zdravu aromu. Ako prostor dozvoljava, pokušajte da stavite grane u velike vaze sa vodom. A stručnjaci predlažu zalivanje i prskanje jelke - tada će drvo moći da vam duže ostane sveže.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

KAKO SREDITI STARU JELKU  Instagram/houseofhaz