Kao duboki izraz ljudskog uma i univerzalna umetnost, poezija je sredstvo dijaloga i zbližavanja. Širenje poezije omogućava promociju dijaloga među kulturama i razumevanja među narodima jer nam daje pristup autentičnom izražavanju nekog jezika.

Ona potvrđuje našu ljudskost. Ona nam otkriva da ljudi - ma gde u svetu - imaju ista pitanja i ista osećanja.

Od kako je Unesco 1999. godine u Parizu proglasio 21. mart, širom sveta se obeležava ovaj dan raznim kulturnim manifestacijama.

Jedan od glavnih razloga za obeležavanje ovog dana je da se podrži jezička različitost kroz poeziju i da jezici koji su ugroženi budu saslušani.

Svetski dan poezije ohrabruje povratak usmenoj tradiciji, promoviše učenje poezije, obnavlja dijalog poezije i drugih umetnosti, kao što je pozorište, ples, muzika i slikarstvo, a takođe i podržava male izdavače i stvara pozitivnu sliku poezije u medijima.

Ovom priliku grad Beograd je organizovao kulturnu manifestaiju pod nazivom „Mi (ni)smo vaša deca", u Kulturnom centru, Biblioteci grada, UK „Parobrod", Muzeju Ive Andrića, Kulturnom centru Novog Sada, „Geteu" i Francuskom institutu.

U pesničkom programu koji počinje sutra i traje do 22. marta, uz domaće pesnike učestvovaće i Monika Rink iz Nemačke, Umberto Fjori iz Italije, Đani Gregori Forne iz Francuske, Aleksej Ribakov (Makušinski) iz Rusije, kao i predstavnici mlađe generacije pesnika iz Hrvatske, Slovenije i Crne Gore.