Sigurno ste i vi čuli za hormone sreće, a sada je trenutak da otkrijete kako možete sami da ih akivirate potpuno prirodno i da budete srećni. Endorfin i drugi takozvani hormoni sreće mnogo su korisni za telo, ali malo ko zna kako da ih iskoristi i kako da ih aktivira. A tako je lako. Čini se da su se stručnjaci u poslednje vreme više fokusirali na vezu između vežbanja i hormona dobrog osećanja, a sada su sa svuma podelili svoja otkrića.
Šta su hormoni sreće?
Endorfin pomažu u povećanju nivoa sreće, a postoje namirice koje podstiču njegovu proizvodnju. Svi već znamo da ako ste srećni, vaše samopoštovanje se povećava, nivoi stresa se smanjuju, a anksioznost i depresija više ne predstavljaju izazov. Na sreću, endorfini nisu jedini hormon sreće.
Dopamin se stimuliše oslobađanjem endorfina, dok oksitocin i serotonin takođe igraju ključne uloge u regulisanju raspoloženja osobe i povećanju zadovoljstva i ispunjenosti.
Endorfini, dopamin, serotonin i oksitocin su neurotransmiteri ili hemijski "glasnici" koje oslobađaju neuroni koji ciljaju različite delove tela. Često rade zajedno kako bi olakšali komunikaciju između nervnog sistema i mozga. Pošto se pojavljuju kao rezultat povezanosti određenih aktivnosti i pozitivnih emocija, telo ih doživljava kao korisne aktivnosti u kojima želi da uživa.
Dopamin
Dopamin ima ključnu ulogu u bilo kojoj aktivnosti. Ovaj neurotransmiter zaključava prijatna osećanja i emocije i povezuje ih kako bi obezbedio energiju koja nam je svima potrebna.
Pokazalo se da dobra hrana, intimni odnosi, meditacija i vežbanje olakšavaju oslobađanje dopamina. Što češće radite ove aktivnosti, bolje ćete se osećati.
Dopamin povećava šanse za preživljavanje, ali takođe treba napomenuti da rekreativne supstance ili nezdrava hrana takođe mogu dovesti do povećanja nivoa dopamina. Nažalost, to može doprineti i razvijanju zavisnosti.
Endorfin
Ovaj neurotransmiter čini više od samo da se osećate dobro. Njegova glavna uloga je ublažavanje bolova i stres. Oni se proizvode u hipofizi i hipotalamusu i oslobađaju se kada je telo u bolovima ili pod stresom, efikasno radeći na „isključenju“ signala bola kako biste mogli da nastavite sa onim što radite.
Endorfini se takođe aktiviraju vežbanjem. Oni vam pomažu da se osećate opuštenije i srećnije.
Serotonin
Serotonin se često smatra hormonom opuštanja. Uključen je u brojne telesne funkcije, uključujući pamćenje, san, disanje, odgovor na stres i probavni sistem.
Značajan deo serotonina se proizvodi u mozgu, velika većina se proizvodi u gastrointestinalnom traktu, a postoji jaka veza između ovog hormona i vašeg digestivnog sistema.
Nedostatak serotonina je takođe povezan sa poremećajima raspoloženja kao što je depresija. Dobar nivo serotonina pomaže vam da imate osećaj ravnoteže koji nam je svima potreban u tako užurbanom svetu.
Okitocin
Oksitocin proizvodi hipofiza i u velikoj meri se pokreće fizičkim dodirom. Kada imate intimne odnose, zagrlite nekoga, nivo oksitocina se povećava. To takođe povećava osećanja ljubavi i poverenja.
Oksitocin takođe igra važnu ulogu tokom porođaja i dojenja. Hormon se oslobađa tokom porođaja i pomaže u stimulaciji kontrakcija materice. A nakon što se beba rodi, oksitocin pomaže u pokretanju laktacije.
BONUS VIDEO: