Istraživanja pokazuju da svaki čovek na planeti proizvodi više od 300 miliona tona plastičnog otpada godišnje, a polovina od te plastike namenjnena je za jednokratnu upotrebu. Svake godine u okeanima završi oko 8 miliona tona plastike.

Velika količina plastike koju koristimo zapravo nam nije potrebna i nekih stvari se zaista lako možemo odreći.

Od plastike koju smo bacili u prethodnioh nekoliko godina možemo napraviti foliju sa kojom bismo mogli da obmotamo celu planetu Zemlju. Kako godine prolaze, proizvodnja plastike se sve više povećava, a 50 odsto od toga koristi se samo jednom i baca se u otpad.

Potrebno je između 500 i 1 000 godina da se plastika razradi, a njeno prisustvo u prirodi narušava eko sistem i zdravlje opšte populacije.

Neki ljudi su baš zbog toga počeli da vode zero-waste način života, odnosno život bez otpada u kojem je jednokratna plastika isključena iz upotrebe.

Takođe, mnogi od nas koriste plastične posude, čuvaju u domu plastičnu ambalažu, piju vodu iz plastičnih flaša, a istraživanja pokazuju da se iz plastike koajs e više puta koristi mogu osloboditi hemikalije koje su opasne po zdravlje. Sa druge strane, jednokratno korišćenje plastike ugrožava prirodu i zdravlje čovećanstva uopšteno.

Šta kao pojedinci možemo da uradimo? Postoje plastičen stavri koej koristimo, a koje lako možemo isključiti iz upotrebe ili zameniti sa predmetima koji su bolji po naše zdravlje i zdravlje planete Zemlje.

Evo kojih 8 predmeta od plastike možete lako da zamenite i tako pomognete da se potrošnja ovog štetnog materijala smanji:

1. Čaše za kafu za poneti su napravljene od kartona, ali poklopac i kašičica su od plastike. Umesto njih, možete koristiti sjajne šolje za višekratnu upotrebu od recikliranog bambusa.

PageBreak

8 plastičnih stvari koje ne treba da imate u kući: loše utiču na zdravlje, a možete ih lako zameniti
Foto: Shutterstock 8-plasticnih-stvari-koje-ne-treba-da-imate-u-kuci-lose-uticu-na-zdravlje-a-mozete-ih-lako-zameniti

2. Kada imate izbor između proizvoda u papirnoj ili plastičnoj ambalaži, na primer jaja, uvek izaberite papir ili karton.

3. Više od 500 000 000 plastičnih slamčica potroši se i odbaci dnevno u SAD-u. Da li su nam slamčice zaista potrebne? Korišćenje slamčica je zaista u redu sa ljudima koji iamju određene fizičke smetnje, ali ako ste zdravi nema potrebe da koristite plastične slamčice i takvim potezom doprinesete razaranju životne sredine. Konobaru recite da ne želite slamčicu tokom naručivanja, a ukoliko vam je ispijanje slamčicom ritual u kojem zaista uživate, onda koristite slamčice od bambusa za višekratnu upotrebu.

4. Ne kupujte voće i povrće u plčastičnoj ambalaži ili foliji.

5. Ne kupujte plastične kese. Naviknite se da uvek sa sobom imate platnenu kesu za višekratnu upotrebu ili ekološke mrežice.

6. Umesto plastične foliju, koristite staklene posude sa poklopcomk za očuivanje svežine namirnica.

7. Izbegavajte plastične papire ili čaše na zabavama. Umesto toga koristite staro posuđe, a možete ga i ukrasiti raznim nalepnicama ili nešto na njima nacrtati i tako napraviti sjajnu dekoraciju i istovremeno poštedeti prirodu dodatnog plastičnog otpada.

8. Izbegavajte vodu iz plastičnih flaša. Dokazano je da voda iz plastičen ambalaže sadrži bisfenol, hemikaliju koja je rizična po zdravlje, ali i mnoge druga hemikalije, otpade i tragove veštačkih đubriva. Koristite staklenu flašu za vodu, a vodu sa slavine prokuvajte ili filtrirajte.

Izvor: Lovesensa