Svaka ljubavna veza neminovno uključuje i svađe, ali način na koji parovi rešavaju sukobe može napraviti razliku između zdrave i toksične veze. Nažalost, postoje određene greške koje parovi prave nakon svađe, a te greške mogu značajno pogoršati situaciju.
Evo 6 najčešćih grešaka i kako ih možete izbeći!
1. Ignorisanje problema
Najveća greška je da par potpuno ignoriše problem i pretvara se da se ništa nije dogodilo. Izbegavanje sukoba može dovesti do gomilanja negodovanja i do mnogo većih sukoba u budućnosti. Važno je otvoreno i iskreno razgovarati o tome šta je izazvalo svađu i pokušati pronaći srednje rešenje, kako bi oba partnera bila srećna.
2. Neprihvatanje odgovornosti
Tokom svađa, lako je okriviti drugu osobu i odbiti da preuzmemo odgovornost za svoj deo krivice. Ovakav odbrambeni stav može sprečiti rešavanje sukoba i stvoriti dodatne tenzije. Prepoznavanje sopstvenih grešaka i preuzimanje odgovornosti su suštinski koraci za rešavanje problema.
3. Emocionalno povlačenje
Nakon svađe, neki partneri se emocionalno povlače, odbijajući da komuniciraju ili izraze svoja osećanja. Ovo povlačenje može stvoriti osećaj distance i može učiniti da se partner oseća odbačenim. Važno je da oba partnera komuniciraju i pružaju jedno drugom emocionalnu podršku.
4. Nastavak prethodnih svađa
Ponekad se nakon svađe partneri vraćaju prethodnim sukobima, iznoseći nerešena pitanja iz prošlosti. Ovaj pristup može učiniti da se trenutni spor čini još neodoljivijim i može sprečiti rešavanje sadašnjeg problema. Važno je da se oba partnera fokusiraju na sadašnji problem i izbegnu iznošenje prošlih sukoba.
5. Nedostatak kompromisa
U svakom sukobu, kompromis je neophodan. Odbijanje kompromisa i pronalaženje rešenja koje zadovoljava obe strane može produžiti sukob i stvoriti ogorčenost. Stoga je posebno važno da oba partnera razmisle o osećanjima drugog i pronađu pravedno rešenje.
6. Ne ostavljaju potrebno vreme za izlečenje
Posle svađe, ponekad je potrebno vreme da emocionalne rane zarastu. Parovi koji ne dozvole ovo potrebno vreme i pokušaju da se odmah vrate u normalu mogu rizikovati da ne reše konflikt u potpunosti. Važno je dati prostor i vreme za razmišljanje i lečenje pre nego što krenete dalje.
BONUS VIDEO: