Kada se dogodi ljubav dogodi između muškarc i žene, to je mnogo lepo. Ljubav je smisao i cilj, a ona nije slepa. Ipak, zaljubljenost zaslepljuje, toliko da dvoje ne stignu pre braka ili zajedničkog života da porazgovaraju o veoma važnim, a "neprijatnim" temama. Ispostavlja se da ne razgovaraju o temama koje potom odlučuju o tome da li će ostati zajedno ili ne.
"Kada se zaljubimo i počnemo da razmišljamo o zajedničkoj budućnosti, istraživanja su pokazala da skoro 80 odsto parova ne razgovara o temama sa ove liste", piše na Instagramu Naida Kundurović, lajf kouč i geštalt psihoterapeutkinja na superviziji, pa dodaje:
"Oksitocin i serotonin rade svoje, zamagljuju nam vid:) letimo na krilima sreće, povezani sa feromonima i orgazmima… Žudnja je prisutna, kao i telesno spajanje. Međutim… To nas ne veže jedno za drugo na duže staze. Opasno je ne diskutovati o temama zbog kojih se sutra možete razvesti. Jer upravo one određuju dugoročnost braka, odnosa, veze."
A da vidimo šta kaže statistika. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Republike Srbije iz jula 2024, u Srbiji je prošle godine zaključeno 31.670 brakova, što je za 3,8 odsto manje nego 2022. Takođe, u 2023. razvedeno je 10.175 brakova, odnosno za 3,7% više u odnosu na prethodnu godinu, a prosečno trajanje braka koji je razveden 2023. iznosi 13,7 godina. Dakle, svaki treći brak u Srbiji završi se razvodom.
Naida zato savetuje da svaki par pre braka pretrese one "neprijatne"’ teme - koje zahtevaju prisnost, poverenje, iskrenost, koje zahtevaju na prvom mestu iskrenost sa samim sobom, pa tek onda s partnerom.
Te teme su stubovi na kojima stoji zdrav odnos, pa onda i zdravo društvo. Na listi je 11 obaveznih tema.
Razgovarajte o:
- Računima
- Stilu roditeljstva
- Kreditima
- Dugovima
- Traumama iz detinjstva
- Seksualnim očekivanjima
- Očekivanjima od partnera
- Finansijskim očekivanjima
- Porodičnoj zdravstvenoj istoriji
- Istoriji mentalnog zdravlja
- Karijeri i obrazovanju
BONUS VIDEO: