Budite drugačiji i zasadite na svom balkonu sunce - u obliku cveta! Cvet koji je u mnogim narodima smatran simbolom boga Sunca - SUNCOKRET - zasigurno će privući pažnju ne samo komšija već i insekata i ptica. Neretko ćete zateći divlje ptice ili čak veverice kako grickaju seme suncokreta. Ova biljka potiče iz jugozapadnog dela Amerike a njen latinski naziv je Helianthus annuus i potiče od grčkih reči (helios - sunce i anthos - cvet). Od 17. veka uzgajanje suncokreta se proširilo Evropom.
Suncokret je jednogodinšnja biljka kojoj je potrebno 6-8 sati sunčeve svetlosti svakog dana i vrlo je jednostavan za gajenje. Poželjno je redovno đubrenje zemlje u kojoj je se nalazi, odgovarajućim sredstvom. Postoje različite vrste ove biljke ali se za gajenje u saksiji najčešće koriste niže sorte. Nije potrebno puno vremena da bi se iz male semenke razvio predivan cvet koji će da "ukrade" pogled svakom prolazniku.
S obzirom da se radi o jednogodišnjoj biljci, ne morate da brinete o tome kako će da prezimi i da tražite zatvoren prostor u kom će boraviti tokom zime. Upamtite da suncokret ne treba da sadite sve dok ne prođe poslednji mraz. Tokom vrelih letnjih dana vodite računa da obezbedite dodatno zalivanje kako ne bi uvenuo. Iako može da podnese sušu, redovno zalivanje je neophodno jer, kada se listovi jednom osuše, više ne mogu da se regenerišu. Ovoj biljci je potrebno mesto koje je tokom najvećeg dela dana osunčano, jer se biljka okreće ka Istoku tokom jutra da bi se tokom dana okretala ka Zapadu, prateći sunce. Noću se njena cvetna kruna spušta i klone. Onog trenutka kada stablo suncokreta postane drvenasto, cvet prestaje da prati sunce, a to sve se dešava u fazi cvetanja.
Sadnja suncokreta je vrlo jednostavna. Potrebno je da seme ove biljke zasadite na tri centimetra dubine u saksiji sa zemljom, i najbolje je da to uradite tokom aprila. Već u roku od 5 - 10 dana će isklijati semenke a u roku od tri meseca možete da očekujete potpuno izraslu biljku suncokreta, u punom cvatu.
1. Napunite saksiju odgovarajućom zemljom za sadnju biljaka u saksiji. Dno saksije popunite zemljom u nivou od 1,5 - 3 cm.
2. Zasadite seme sunockreta u saksiju.
3. Zalijte cveće neposredno nakon sadnje. Nakon toga, zalivajte kada god uočite da je površina zemlje suva. S obzirorm da se zemlja u saksiji brzo suši, proveravajte svakog dana i zalivajte po potrebi. Trebalo bi da zalivate sve dok voda ne počne da se sliva niz otvore na saksiji.
4. Zabodite u saksiju drvene štapiće ili štapiće od bambusa kako biste zaštitili biljku od vetra i jake kiše. Nakon što biljka izraste, glavnu stabljiku bi trebalo labavo da vežete za prethodno zabodene štapiće (kočiće) mekim kanapom.
5. S obzirom da suncokreti u saksiji nisu u mogućnosti da sami preuzimaju đubrivo iz zemlje, potrebno je da biljku redovno "hranite" nephodnim đubirvom svake nedelje. Koristite đubrivo koje se rastvara u vodi i služi za cvetanje biljaka.
6. Rezervne semenke za sadnju novog suncokreta možete da skupite tako što ćete pustiti da se suncokret u potpunosti osuši a potom isecite glavu cveta i okačite je naopačke, sve dok se semenke ne osuše.
Potreban materijal:
- Saksija sa rupicama za ispuštanje vode
- Mešavina za sadnju biljke
- Voda za polivanje biljke (možete da je držite u plastičnoj flaši ili da koristite crevo za polivanje)
- Drveni ili štapići od bambusa
- Meki kanap
- Đubrivo koje se rastvara u vodi
Izvor: Lovesensa
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!