Iako zavidimo ljudima koji imaju taj dar da bez truda započnu konverzaciju s nepoznatim ljudima o vremenu, politici ili dnevnim novostima, jedno istraživanje je pokazalo da osećanje zadovoljstva i sreće ne izaziva lako ćaskanje već duboka konverzacija.

Matthias Mehl, psiholog sa Univerziteta u Arizoni, obavio je istraživanje u kojem je od studenata tražio da nose diktafone i snimaju svoje svakodnevne konverzacije. Pri obradi snimljenog materijala, teme su bile podeljene u dve grupe - kratki razgovori uglavnom su se vodili o vremenu, televizijskim emisijama ili vestima, a u dužim su se učesnici doticali "dubljih" tema - o životu, ljubavi i raznim životnim problemima. Mehl je posebnim upitnicima merio nivo sreće i satisfakcije kod učesnika.

Rezultati studije su pokazali da se studenti koji su češće ulazili u dublje razgovore osećaju srećnije nego oni koji su tokom dana imali više kratkih površnih razgovora. Mehl smatra da duboki razgovori pomažu da nađemo više značenja i važnosti u životu, što dalje vodi višem nivou sreće.