Ljudi obično misle da je depresija isključivo emotivni problem koji se manifestuje samo u načinu ponašanja, ali istraživanja dokazuju da i određene promene na telu i funkcionisanju organizma mogu ukazivati na ovo stanje, piše Lovesensa.

Psihijatar i članica američke Asocijacije za anksioznost i depresiju Richa Bhatia, ističe da se određeni fizičkisimptomi poput manjka energije, umora i iscrepljenosti javljaju u većini slučajeva kod depresivnih osoba.

Takođe, naglašava da je u slučaju depresije važno obratiti jednaku pažnju i na fizičke i emotivne promene, jer i jedne i druge utiču na život i obavljanje osnovnih funkcija. Kod nekih osoba se prvo ispoljavaju fizički simptomi, a stručnjaci objašnjavaju da se oni lakše i brže prepoznaju u odnosu na emotivnepromene.

Fizički simptomi koji ukazuju na depresiju su: promene u načinu spavanja, promene u apetitu, nedostatak energije, nedefinisana bol, najčešće u glavi i leđima, nesanica, umor i oscilacije u težini.

Fizički simptomi nastaju tako što depresivno stanje utiče na određene delove mozga koji su važni za funkcionisanje organa, a stručnjaci objašnjavaju da neočekivana pojava bolova može biti znak za emotivni problem.

Istraživanja iz 2008. godine dokazuju da je depresija usko povezana sa promenama u načinu spavanja. Kako depresija različito utiče na mozak svake osobe, neko će imati problem sa nesanicom, dok će neko želeti da prespava ceo dan. Studije iz 1992. godine dokazale su da osobe koje često odmaraju preko dana, češće imaju problem sa depresijom u odnosu na one koji spavaju samo tokom noći.

Stručnjaci ističu da promene u hormonima, kao i hipotireoza (nedostatak hormona štitne žlezde), mogu predstavljati rizik od depresije.

Ukoliko osećate neki od ovih simptoma, važno je da se obratite za pomoć stručnom licu koji će odrediti dijagnozu, uzrok promena na telu i predložiti terapiju.

Izvor: Lovesesna