Uz prirodne kozmetičke preparate, u ublažavanju tamnih ili natečenih podočnjaka odlične rezultate donosi limfna drenaža lica. Lidija Delić, fitoaromaterapeutkinja i refleksoterapeutkinja, objašnjava da takva masaža transportuje i čisti metabolički otpad iz vezivnoga tkiva i na taj način ublažava ružan izgled podočnjaka.

Savetuje da laganim, ujednačenim i ponavljajućim pokretima, bez pritiska, masažu počnete od korena nosa, prelazeći prstom ispod očiju pa u smeru parotidnog limfnog čvora koji se nalazi ispred ušne školjke. Masažu uvek izvodite u smeru limfnih čvorova. Prve dve nedelje a masažu radite svakodnevno, po 10 minuta, a posle svaki dan, od 3 do 5 minuta.

Izvor: Sensa

Vitamin koji treba da unesete u organizam svaki dan: ako često jedete ovo voće, imaćete odličan imunitet

Iako je poznato da vitaminmože da nam pomogne u borbi sa prehladama, ispostavilo se da konzumiranje citrusa svakog dana sprečava ozbiljna oboljenja, uključujući tumore i srčane bolesti.

U knjizi "Jedi bolje, živi duže: Shvati šta je potrebno tvom telu da bi ostalo zdravo" ("Eat Better, Live Longer: Understand What Your Body Needs to Stay Healthy’) stručnjaci za ishranu Sara Bruer i Džulijet Kelov ističu da je citrusno voće ključ dugog života, piše britanski Metro.

Kako kažu, citrusi bi svakodnevno trebalo da se nađu na našem meniju, najbolje jedna pomorandža, mandarina, grejpfruit, limun ili limeta. Osim toga, voće treba jesti sveže i čuvati ga na sobnoj temperaturi jer ono tada sadrži više tečnosti.

Nuticionistkinje takođe tvrde da kora sadrži mnogo više antioksidanata od soka, pa bi trebalo da je izrendamo i dodamo u jelo kako bismo poboljšali ukus hrane.

Povećanjem unosa vitamina C u vašu ishranu ostvarićete različite koristi. Pre svega, on utiče na kolagen koji pomaže da obnovite tkiva, leči razna oštećenja na koži i čini je zdravijom i sjajnijom.

Nuticionisti navode da je jedna studija sprovedena među ženama u Americi pronašla da veće uzimanje vitaminaC smanjuje bore za 11 odsto.

Vitamin C je takođe povezan sa smanjenjem rizika od srčanih oboljenja – jedna studija u kojoj je učestvovalo 115.000 odraslih osoba je pokazala da ljudi sa velikim unosom citusnog voća u svoju ishranu imaju 28 odsto smanjen rizik od nastanka infarkta.

Citusnovoće takođe pomaže u smanjenu nivoa holesterola, te Sara i Džulijet preporučuju da jedete celu voćku umesto samog soka jer se hesperidin, supstanca koja je zaslužna za regulisanje holesteroma, nalazi upravo u beloj opni i kori.


- Brojne studije su pronašle da ishrana u kojoj je u velikoj meri zastupljeno citusno voće štiti od mnogih oboljenja, uključujući rak, artritis, srčana oboljenja, kataraktra i dijabetes. Istraživanje sugeriše da citusi mogu da smanje rizik od zloćudnog tumora ždrela, grkljana, jezika, želuca za 40 do 50 odsto - zaključuju dr Bruer i dr Kelov.

Izvor: B92/Espreso