Iako naučna istraživanja govore da hrana ne uzrokuje akne kako se pre mislilo, loša ishrana ne pomaže da ih se rešite. Zato očistite jelovnik od prerađene hrane i u svaki obrok uvrstite sveže namirnice. Veoma su važni i kvalitetni proteini iz sveže ribe, belog mesa i integralnih žitarica. Kako biste pomogli organizmu u čišćenju kože, ishranu dopunite namirnicama bogatima cinkom, vitaminima C, B6, A i esencijalnim masnim kiselinama.

Cink možemo nazvati ključem zdrave kože, jer ima važnu ulogu u regeneraciji ćelija. Taj mineral normalizuje nivo androgena i estrogena u organizmu i pomaže zaceljivanju kožnog tkiva. Zato napunite tanjir jajima, ostrigama, sirom i bundevinim semenkama, jer su dobar izvor tog minerala.

Vitamin C ima važnu ulogu u zaceljivanju, kao i protivupalna i antioksidacijska svojstva. Takođe aktivira odgovor imunog sistema i podstiče detoksikaciju organizma. Odlični izvori tog vitamina su: čili, brokoli, guava, crni ribizla, zeleno lisnato povrće, citrusno voće, jagode i karfiol.

Vitamin B6 presudan je za rad hormonalnog sistema i stvaranje kožnog tkiva. Preporučuje se ako se akne pogoršavaju u predmenstrualno vreme. Najviše ga ima u: bananama, ribi, mesu, integralnim žitaricama, avokadu i jajima.

Vitamin A, odnosno retinol, odgovoran je za izgradnju i obnavljanje ćelija kože jer deluje kao antioksidans koji kožu štiti od oštećenja. Potpomaže rad imunog sistema delujući protivupalno. Dobri izvori vitamina A su: riblje ulje, žumance i mlečni proizvodi. Karotenoidi, oblici vitamina A, nalaze se u tamnozelenom, žutom i narandžastom povrću kao što su: šargarepa, spanać, brokoli, bundeva.

Ne zaboravite i na esencijalne masne kiseline koje održavaju kožu glatkom i mekom, te razlažu masne naslage koje blokiraju pore. Najbolji izvori su: semenke susama i riblje ulje.