Za žene koje nisu upoznate sa pravim tehnikama i usklađivanjem boja šminke, taj proces može postati „nemoguća misija“. Sve o umetnosti šminkanja saznajemo od make up virtuoza Milice Jevtić.

Na dubljem psihološkom nivou naša želja da se našminkamo dolazi iz potrebe da se maskiramo, da popravimo nešto na licu ili nešto što izbija iznutra. Prirodan izgled znači da smo u suštini zadovoljni svojim izgledom, stavovima i da prihvatamo svoje godine. Suština prirodne šminke je: nemojte pokušavati da se maskirate, nego istaknite ono što je u vama najlepše, kaže Milica Jevtić, Sensina saradnica od prvog broja ovog magazina. Ona je pisala o svim važnim stvarima u vezi sa šminkanjem i pre fotografisanja doterala većinu naših sagovornika tj. sagovornica.
„Sve počinje od nege. Da bi make up izgledao prirodno na našem licu moramo da budemo dobro iznutra. To znači da živimo zdravo, da radimo na sebi, da vežbamo, pravilno se hranimo, pijemo što više vode i da u svemu budemo umereni: dozvoljeno je i nekoliko čaša vina ako će nas opustiti i napraviti nam bore smejalice. Ne plašim se bora smejalica, neka ih bude što više, ali ne dozvoljavam nikome da mi napravi mrgud-bore. Negujem svoj optimizam, verujem da ću doživeti još mnogo dobrih stvari, pa se prijatelji šale govoreći mi da sam loše informisan pesimista. Pre nekoliko godina s punom svešću prihvatila sam načelo: Ko želi nađe način, ko ne želi nađe izgovor. Proverila sam ga mnogo puta. Kad god sam rekla: 'Ja ovo ne mogu', ispostavilo se da to u stvari ne želim. Bar ne u tom trenutku. Pobunim se uvek kada mi kažu da je meni lako da nalazim načine za pun i aktivan život i brigu o sebi - kad nemam decu. To je samo jedan od izgovora: moja kuma koja ima četvoro dece smislila je kako da, dok se bavi svojim mališanima istovremeno, u miru stavi sebi masku na lice. Namaže deci jogurt na lica, sebi masku i objasni im da je to nešto od čega će biti lepi, ali moraju da budu mirni da bi stvar uspela. Spojila je negu sa igrom, uspela da zabavi decu i da sebi omogući 15-20 minuta koliko je potrebno da maska odradi svoj posao. Dakle, ko želi nađe način.
Tri važna koraka
Ako znamo da je nega osnova, baza lepog, prirodnog izgleda to znači da povremeno moramo da posetimo kozmetičara, onoga čije cene odgovaraju našim mogućnostima. U krajnjoj liniji, možemo samo da naparimo lice kamilicom i da blago istisnemo mitisere pazeći da ne oštetimo kožu, a da zatim stavimo masku.
„Redovne posete kozmetičaru su na kraju isplativije jer u pedesetoj neće jedini lek za naše lice biti botoks, hijaluron ili plastična hirurgija", objašnjava naša sagovornica. „Tek kada je koža dobra, prirodni make up će leći na nju onako kako treba. Uostalom, bore nisu samo pokazatelj naših godina, nego i iskustva i mudrosti. A poenta šminkanja nije u tome da delujete mlađe, nego negovano i sveže, pa su zato svakog dana, ujutro i uveče, neophodna tri koraka: čišćenje, toniranje i hidratacija. Čišćenje podrazumeva uklanjanje svih tragova nečistoće s lica, posebno ostataka šminke. Umesto sapuna i mleka za čišćenje ja koristim Vichy penu za osetljivu kožu. Zatim sledi toniranje, i na kraju hidratacija. Tonik mora biti prilagođen tipu kože: suva, masna, mešovita, osetljiva. Ovaj korak žene uglavnom izbegavaju ne shvatajući koliko je važan, jer je to u stvari dodatna hirdratacija, budući da je tonik proizvod koji je na vodenoj bazi. Kad vam je koža hidrirana i bore izgledaju pliće, blaže, i vi ćete delovati sveže. Tonik pomaže da dnevna krema, koja je naredna faza nege, dublje uđe u kožu." Važno: tonik se nikada ne ispira vodom, već njime očistimo lice, pa preko njega nanosimo kremu.