Ako ste već odavno želeli da provedete slobodne dane na netipičan način, koji ne podrazumeva klasičan desetodnevni polupansion u nekom od dupke punih letovališta, a pri tom vas interesuje organska proizvodnja, volite zdravu hranu i druženje, onda je WWOOF prava stvar za vas!

"World Wide Opportunities on Organic Farms", skraćeno WWOOF, globalni je pokret ljudi koji žele da se aktivno uključe u proces uzgoja zdravog voća i povrća i da makar privremeno žive daleko od gradske vreve. Da pojasnimo: ako kao vufer (WWOOF-er) otputujete na neku od organskih farmi u svetu ili u Srbiji, od vas se očekuje da za besplatan smeštaj i organsku hranu koju dobijate, pomognete domaćinu u aktuelnim poslovima na imanju. Treba naglasiti da se ovde ne radi ni o kakvom kuluku, već više o učenju o nečemu novom i korisnom, kroz praksu, odnosno umereni rad na farmi. U stvari, WWOOF podrazumeva solidarnost sa domaćinom i podršku njegovom načinu života u skladu sa prirodom. Ovaj pokret je nastao spontano - iz istinske potrebe za kvalitetnijim životom.

Sada već legendarna Su Kopard, nekada obična službenica, bila je nezadovoljna svojim životom: višesatni rad u kancelariji ju je iscpljivao, a istovremeno je gubila svaki odnos sa prirodom. Uvidevši apsurd savremenog doba, dala je oglas u lokalnom listu da želi da volontira na nekoj farmi. Nije mnogo prošlo do prve ponude. U tome su joj se pridružili prijatelji, a na iznenađenje svih, na oglas su se javili i drugi koji su osećali isto što i Su. Sve ovo desilo se pre čak 40 godina u Engleskoj. Od izleta, preko radnih vikenda do WWOOF, Su je danas omiljena bakica organskog pokreta, koja je i dalje aktivna WWOOF domaćica na svom imanju.

Danas je ovo internacio­nalna organizacija, sa mnogo nacionalnih ogranaka, a jedan od njih je, od nedavno, i WWOOF Srbija. Naša sagovornica je Katarina Milenković, koja vredno radi na tome da se vufovanje razvije u Srbiji i stekne veliku popularnost, kakvu već ima u nekim drugim zemljama sa dužom tradicijom organske proizvodnje hrane.

PageBreak

Vufovanje u Srbiji

"WWOOF Srbija je osnovan avgusta prošle godine kao deo međunarodne mreže sa sedištem u Londonu. Imamo zadovoljstvo da sarađujemo i razmenjujemo informacije i znanja sa divnim ljudima širom sveta. Svi oni su dali svoj doprinos da WWOOF Srbija zaživi - što savetima, što dugim razgovorima, prepiskama i, iznad svega, iskustvom koje su stekli u radu, na čemu smo im neizmerno zahvalni i zbog čega jedva čekamo da svoja iskustva dalje prenesemo nekim budućim organizacijama", kaže Katarina i objašnjava dalje kako je došlo do ideje za pokretanje ovog projekta: "Jednostavno smo se prepoznali u istoj situaciji u kojoj je bila naša draga Su pre 40 godina. Kada ti svi kažu 'ćuti i radi, navići ćeš se', barem malo živa duša krikne: 'Ali ja neću da se naviknem!'.

Saznanje da nije jedini koji preživljava bol razdvajanja od suštine oslobađa čoveka. I onda je potpuno prirodno da poželite da date lični doprinos. Onima koji su na zemlji potreban je neko da ih razume i podrži njihovu svakodnevnu borbu za parče raja u kojem žive. S druge strane, gradska deca nose toliko nerealizovane energije sa kojom ne znaju šta bi, jer su probali sve što se može kupiti. Kako njihova svest o posledicama civilizovanog života na prirodu raste, oni polako odustaju od njega jer ne žele da učestvuju u nečemu što se zove ekocid. WWOOF je u ovoj situaciji prirodan izlaz i suživot različitih, a ujedinjenih istom ljubavlju prema životu".

Trenutno WWOOF Srbija okuplja oko 20 domaćinstava, koja aktivno primaju domaće i strane volentere, a ovaj broj sve vreme raste. Ipak, u početku je bilo potrebno uložiti napor i objasniti prezaposlenim domaćinima prednosti čitavog koncepta. Kako objašnjava Katarina, neki su u početku bili nepoverljivi i nerado su prihvatali ideju da u svoj dom prime strance. Na sreću, neki od njih su se ipak osmelili, pomerajući sopstvene, ali i granice drugih ljudi. Kada su jednom osetili duh vufovanja, postali su ubrzo njegovi najbolji promoteri, kako među organskim proizvođačima, tako i u javnosti uopšte.

Mnogi volonteri WWOOF doživljavaju kao školu i neku vrstu "probe" pre nego što se i sami otisnu u avanturu osnivanja sopstvene farme, bašte, ekološke zajednice i sličnog. Ali, čak i ako ne težite da se preselite na selo ili jednog dana sami napravite svoju organsku baštu, ovo je odličan način da, uz relativno skroman budžet, doživite puno toga. U prirodi čoveka je da bude aktivan i da radi, ali da to budu poslovi koji ga povezuju sa prirodom. WWOOF ne pruža samo to, već i druženje, upoznavanje novih ljudi, mesta, svakodnevnog života u raznim delovima sveta - što je često vrednije od površnog, vremenski tempiranog obilaska turističkih atrakcija. Izbor destinacija na koje kao vufer možete da otputujete je zaista impresivan.

PageBreak

Organska domaćinstva u stotinu zemalja

Internacionalno, na listi je oko 6.000 organskih domaćinstava iz skoro 100 zemalja. Kao vufer možete putovati od Srbije, preko Balkana i Mediterana, do Amerike, Havaja, pa i do Australije! Možete tako naučiti kako se organski gaje srpske šljive ili grčke masline, ali i banane na Kanarskim ostrvima. Budući da se na farmama u proseku radi od 4 do 6 sati dnevno i samo radnim danima, ostatak vremena možete provesti u obilaženju okoline ili jednostavno, kroz druženje sa ostalim gostima na farmi, uživati u kontaktu sa osobama koje vole slične stvari kao vi.

U slučaju da ste se već odlučili da postanete vufer, Katarina ima nekoliko saveta: "Prvo i neophodno jeste preispitivanje motiva zašto neko želi da vufuje. Važno je znati da WWOOF nema veze sa turizmom, novcem i slično. Ako želite jeftino da putujete, zaradite, onda je bolje da odustanete, jer vufovanje znači pomoć, solidarnost, razmenu ideja, znanja, veština, kulturni kontakt. Kada ste na ovom terenu, razmislite šta biste voleli da radite, kakva vas priroda privlači, koliko daleko ste u mogućnosti da putujete (jer put organizujete i plaćate sami) i ceo svet je vaš! Na sajtu www.wwoof.org pronađite link za organizaciju u željenoj zemlji, učlanite se i počnite sa potragom za svojim domaćinom. Članarina je simbolična i godišnja, a pripreme za put podrazumevaju isto što i pripreme za bilo koji boravak na selu. Često će vam i sami domaćini u direktnom kontaktu dati neka uputstva i odgovoriti na sva vaša pitanja. I, naravno, uvek su vam na raspolaganju WWOOF koordinatori svake organizacije za opšta uputstva i pomoć u vezi sa organizacijom vašeg dolaska i boravka".

Odlazak na neku od organskih farmi u Srbiji je svakako atraktivniji za ljude iz inostranstva, pa je tako naše organske farme već posetilo oko 50 volontera iz Francuske, Švedske, Engleske, Amerike... Ima i sve više mladih iz Srbije koji se uključuju u WWOOF, u potrazi za realnim iskustvom u proizvodnji organske hrane. Ako vam putovanja na udaljene destinacije nisu toliko važna, već više konkretno iskustvo rada na organskoj farmi i sticanje znanja o gajenju lokalnih biljnih kultura, onda ste više nego dobrodošli da vufujete i na našim farmama.

"Kada poželim da hodam bosa po travi, uprljam ruke i s poštovanjem se poklonim onima koji umesto nas brinu o našem zdravlju, dajući nam najbolje od svoje ljubavi kroz proizvode, ne moram da idem daleko", objašnjava Katarina. Kao pokretač projekta, ona vikendom posećuje WWOOF domaćine u Srbiji i, kako kaže - uvek uradi bar nešto! Jednom je to sejanje semena za rasad, drugi put branje i konzerviranje sremuša kao srpskog pesta sa koprivom i orasima, a treći put kuvanje ručka za druge volontere. Ako želite da pratite novosti i događaje koje organizuje WWOOF Srbija, posetite istoimenu Facebook stranicu ili sajt www.wwoofserbia.org i raspitajte se o svemu što vas zanima u vezi sa ovom temom.

I na kraju, nema razloga da brinete da li ćete imati dovoljno snage za seoske poslove. Par radnih ruku je uvek dobrodošao, ma koliko one nežne bile. Uvek će se naći odgovarajući posao za onog ko želi da pomogne u zajedničkom cilju zdravije budućnosti da bismo vratili dužno poštovanje prirodi!