Biciklistička staza koja povezuje prigradsko naselje Amsterdama, Kromeni, i Vormervir, veoma je popularna. Za nekoliko dana, steći će i svetsku slavu kao prva solarna staza na svetu!

Naime, u stazu kojom dnevno prođe oko 2000 biciklista u oba smera ugrađeni su i solarni paneli. U sredu, 12. novembra 2014. godine, biće otvoreno njeno novo izdanje - redovi silikonskih solarnih ćelija smešteni su u betonskoj osnovi i prekriveni providnim slojem stakla. Tako će kiša spirati svu prljavštinu, što garantuje maksimalnu izloženost sunčevoj svetlosti. Pošto paneli na putu ne mogu da se pomeraju prema položaju sunca kako je moguće kod onih na krovovima, proizvodiće i 30 odsto manje energije od svojih "krovnih rođaka"... Zato će put biti produžen na 100 metara do 2016. godine, i tada će proizvoditi energiju dovoljnu za funkcionisanje tri domaćinstva.

Inače, ideja o korišćenju postojeće putne infrastrukture za prikupljanje solarne energije uzela je maha širom planete. Par inženjera iz Amerike, Džuli i Skot Bruso, razvijali su solarne panele za korišćenje na putevima još od 2006. godine. Njihova kompanija "Solar Roadways" je tokom 2009. godine čak dobila i ugovor od "America's Federal Highway Administration" za izgradnju prototipa. (Na slici je prikaz njihovog rada.)

Naime, kada bi svi putevi SAD-a postali solarni, ova zemlja bi proizvodila tri puta više energije nego što to sada čini, a umanjila štetne gasove za 75 odsto.