Sledeće nedelje u Kuzminu, kod Sremske Mitrovice, biće zasađeno čak 8.200 sadnica bagrema u okviru projekta „Zasadi drvo”, a direktor JP „Vojvodinašuma” Roland Kokai izjavio je gostujući na Kurir TV da je pošumljavanje izuzetno važno kada je u pitanju ravnica, s obzirom na to da „u ravničarskoj preovladava poljoprivredna proizvodnja pa dominira poljoprivredno zemljište“.
Na mestu nekadašnje deponije raste nova šuma
– Veoma je teško naći slobodne površine za pošumljavanje i tako je svuda, i ovde i u Holandiji, na primer. Zato treba da iskoristimo svaku priliku. Ova sadnja je dodatno značajna jer je pored Kuzmina kod Sremske Mitrovice bila skoro deponija. JP „Vojvodinašume” prijavilo se na konkurs koji je lokalna samouprava raspisala kako bi mogla da upravlja tim krajem. Uklonili smo postojeću deponiju i 23. januara počinje pošumljavanje. Ovo neće značajno povećati procenat pošumljenosti u Vojvodini, ali je svakako dobar primer za mlade generacije koje će biti svesne ekologije i pošumljavanja kao važnog segmenta naših života – navodi Kokai.
Kada je reč o sadnji u Kuzminu, Kokai ističe da je tome prethodilo uklanjanje deponije.

Na mestu bivše deponije raste nova šuma.
Kurir televizija 


– Prvo je 14 dana na terenu radio buldožer, pa 20 dana bager, a koštao je 5,5 miliona dinara. Podrast je izravnan, napravili smo međuredove za sadnju i izbušili rupe, a sve to ogradili žičanom ogradom kako bismo zaštitili buduću šumu od divljači i nelegalnog odlaganja smeća na toj lokaciji. Praksa je pokazala da kada se sadi šuma ili gradi igralište, ljudi imaju svest da se odviknu od navike da tu nešto bacaju. Ljudima je teško da se odviknu od droge, jer su kazne male, oko 25.000 dinara za fizičko lice, i zato je najbezbednije da se nešto uradi na tom području - kaže Kokai, dodajući da je reč o površini od 3,78 hektara.

- Zasadićemo bagrem, oko 8.200 komada, jer je to medonosna i izdržljiva vrsta.
U narednim godinama moraćemo da negujemo sve te sadnice, da brinemo o njima – kaže on i dodaje da JP „Vovjodinašume” radi prostu reprodukciju – da tamo gde je bila šuma mora opet biti šuma, tj. ono što je posečeno mora da se obnovi.

„Za čistije i zelenije škole u ​​Vojvodini“

Naš sagovornik navodi da na teritoriji Srbije ima oko 2.700 registrovanih deponija, od kojih je 450 na teritoriji Vojvodine.

Na mestu bivše deponije raste nova šuma.
Kurir 

– Svake godine izvodimo sve veći zahvat uklanjanja deponija – prošle godine je to bila Bačka Palanka, prethodnih godina Novi Sad i siguran sam da ćemo sa takvom praksom nastaviti. Decu je najbolje od malih nogu vaspitavati i voditi u prirodu. Više od sedam-osam godina učestvujemo u projektu „Za čistije i zelenije škole u ​​Vojvodini“, koji sprovodi Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, a svake godine hiljade dece poseti naše rezervate i zaštićene oblasti – rekao je Kokai.

Kurir.rs/ Jelena Vukić