U Francuskoj je nedavno usvojen zakon koji predviđa potpunu zabranu plastičnih čaša i tanjira i pribora za jednokratnu upotrebu. Proizvođačima je ostavljen rok od nekoliko godina da se prilagode i pređu na nove biorazgradive materijale, ali od 2020. godine proizvodi koje najčešće koriste izletnici i deca na rođendanima neće više biti od plastike.
Zakon je usvojen u okviru inicijative "Energetska tranzicija za zeleni rast", kojom Francuska, domaćin istorijske konferencije o klimatskim promenama 2015. godine, doprinosi borbi protiv globalnog zagrevanja.
Proizvođači plastičnog posuđa razumljivo su ogorčeni, piše francusko izdanje onlajn portala "Lokal".
"Pozivamo Evropsku komisiju da preduzme pravne korake protiv Francuske zbog toga što krši zakone EU", rekao je za londonski "Independent" Imon Bejts, generalni sekretar udruženja proizvođača plastične ambalaže "Pek tu gou".
On je naveo da nema dokaza da su biološki materijali manje štetni za okolinu i upozorio da bi mogao da nastane još veći problem jer će potrošači možda pomisliti da ne moraju da se pobrinu za smeće koje ostave za sobom zbog toga što je biorazgradivo.
Francuska nije jedina zemlja koja pokušava da smanji gomilu plastičnog otpada, ali je prva u svetu koja je uvela zabranu za plastične čaše, tanjire i pribor. U mnogim gradovima Kalifornije zabranjeno je deljenje plastičnih kesa u trgovinama.
Zabrana je usvojena na nivou cele savezne države 2014. godine, ali će ovog novembra mera ponovo biti na glasanju posle žestokog lobiranja proizvođača. U Velikoj Britaniji plastične kese se naplaćuju oko pet penija (desetak dinara).
Prema podacima koje je objavio "Gardijan", od uvođenja ove mere prošlog oktobra, potrošnja je smanjena za 85 odsto iako zabrana besplatnog deljenja važi samo za markete sa više od 250 zaposlenih (i ne važi za pakovanje mesa, ribe, semenki i sl).
U Francuskoj su besplatne kese ukinute u prodavnicama ovog jula. Obična plastična kesa proizvedi se za jednu sekundu, koristi se u proseku 20 minuta, a razgrađuje se 400 godina.
Prema podacima Francuskog ministarstva za životnu sredinu u ovoj zemlji se godišnje potroši 17 milijardi plastičnih kesa, a osam miliona bude bačeno u prirodu i nanosi ogromnu štetu životnoj sredini.
Komadići plastike na kraju završe i u morskim životinjama, a posredno i na našem tanjiru. Francuzi po stanovniku troše 80 kesa godišnje, mnogo više nego Danci ili Finci (samo četiri po stanovniku), a manje nego u Poljskoj (čak 400).
Nova zabrana odnosiće se i na čaše u automatima za kafu i vodu. U ovoj zemlji se godišnje baci 4,73 miliona plastičnih čaša, a samo jedan procenat bude recikliran. Osim što nije dobra za planetu, postoji strah da ova plastika škodi i zdravlju ljudi kada se u njoj služe vrući napici jer oslobađa supstance koje remete lučenje hormona.
Izvor: Politika
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!