Prema novom istraživanju, fizička aktivnost tokom učenja stranog jezika povećava sposobnost pamćenja, zadržavanja i razumevanja reči. Ovo otkriće ne donosi samo nova saznanja o učenju jezika, već dokazuje da bi za bolje mentalne procese trebalo da budemo fizički aktivni.

U poslednjih nekoliko godina sproveden je niz studija vezanih za fizičku aktivnost i učenje ili pamćenje i svaka je pokazala da drugačije učimo ako istovremeno vežbamo.

To je utvrđeno na osnovu ponašanja pacova u laboratorijama, koji su pokazali drastično bolju sposobnost pamćenja dok su trčali, a potom i na studentima koji su postigli bolje rezultate na ispitima ako su ih rešavali dok su istovremeno na neki način bili fizički aktivni, prenosi Njujork tajms.

Da li govorite engleski, francuski, nemački: kako da naučite strani jezik lako i brzo...

Premda konkretnih odgovora još nema, naučnici veruju da vežbanje menja mozak na način da postaje prihavtljiviji i otvoreniji za nove informacije. Na mnoga pitanja tek treba da se pronađu odgovori, a među njima su mehanizmi učenja, kada vežba ima najpozitivniji uticaj - pre, za vreme ili nakon učenja, kao i koji tip vežbe bi bio najkorisniji.

Studija je objavljena u naučnom časopisu "Plus Van", a uključeni su bili Kinezi koji su tokom dva meseca učili engleski. Kao fizičku aktivnost za vreme učenja dobili su vožnju sobnog bicikla. Osobe koje su vozile bicikl tokom učenja, mnogo bolje su savladale vokabular od osoba koje su učile mirujući. Osim toga, pokazali su takođe i bolje prepoznavanje i razumevanje značenja rečenica, pa su i nakon dužeg vremena stečeno znanje mogli da ponove.

- Rezultati pokazuju da fizička aktivnost tokom učenja poboljšava samo učenje - rekao je Simon Sulpicio, profesor psihologije i lingvistike na Univerzitetu Vita-Salute San Rafaele u Milanu, koji je i koautor studije.

Školovanje kod kuće: 7 sajtova za besplatno online obrazovanje...

Ipak, misterija ostaje i to šta se zapravo događa u mozgu i zašto se toliko profitira od vežbe.

- Ne želimo da predložimo školama i nastavnicima da uvedu sobne bicikle u nastavu. Za to se osoba koja uči jezik može pobrinuti kod kuće. Važna je samo činjenica da višečasovno sedenje bez ikakvog pomaka nije dobra osnova za učenje - zaključio je Sulpicio.

Izvor: Jutarnji list