"Trebalo bi da večeras završim sve pripreme za Markov rođendan, a baš se brinem, jutros nije izgledao najbolje, malo su mu se caklile oči, da ne dobije temperaturu, čula sam da školom hara neki novi virus, više ne znam dokle će ti virusi da mutiraju, toliko se brinem zbog ekskurzije, ko zna kakvo će vreme biti.... " Ulazite u autobus i žurite na posao, a ne mislite ni o žurbi ni o poslu, već vam se u glavi vrzma sijaset drugih misli.

Niste jedini. Naprotiv. Studija koju su sprovela dva psihologa sa Univerziteta Harvard pokazala je da više od 47 odsto budnih sati, čovek provede razmišljajući o svemu drugom sem o onome što radi u tim "budnim" trenucima.

Istovremeno, Matthew A. Killingworth i Daniel T.Gibert čiji je rad prezentovan u magazinu Science u septembru 2012. godine, otkrili su i da "lutanje uma" snažnije utiče na sreću ljudi nego ono što u zabeleženim trenucima rade. Oni su osmislili iPhone Web aplikaciju preko koje je više od dve hiljade volontera dobijalo povremena pitanja o tome šta rade u tom trenutku, kako se osećaju, da li misle o onome što rade ili razmišljaju o nečem drugom i da li je to o čemu misle prijatno, neprijatno ili neutralno...

"Pokazalo se da um luta tokom najrazličitijih aktivnosti", objašnjava Killingsworth "i da to utiče krajnje negativno na naš mentalni život." Skoro polovinu budnog vremena provodimo razmišljajući o drugim stvarima a ne o onome što radimo, a redak izuzetak je vođenje ljubavi.

Ova studija je pokazala i da je usredsređenost uma snažniji faktor sreće nego sama aktivnost koju su ispitanici obavljali - prvi činilac je uticao na sreću nešto više od deset, a drugi tek u 4,6 odsto. Ispitanici su bili mahom Amerikanci, a uzorak je obuhvatio generacije od 18 do 88 godina.