Koliko treba mališana hvaliti, da li stalno treba da uči u istoj prostoriji? Evo odgovora na pitanja roditelja koji žele da razviju jače radne navike kod deteta.

Najvažniji je da deca u učenju uživaju i da im ono bude zabavno poput dečje igre. Ako uspete da pisanje domaćih zadataka učinite zabavnim za vaše dete, ono će svakodnevno bez ikakvih napora i odlaganja odgovoriti svakoj školskoj obavezi.
Uz pomoć sledećih saveta, uspećete da kod vašeg deteta razvijete radne navike koje će mu pomoći da bude što uspešnije u školi:
1. Neka vaše dete za svaki dan napiše plan svojih obaveza, to će ga dodatno motivisati da sve zadatke ispuni. Istovremeno imaće pravi uvid u sve svoje obaveze i na nijednu neće zaboraviti. Plan dnevnih obaveza posmatraće kao cilj koji mora da ispuni, a zadovoljstvo koje će izazvati njegovo ostvarenje motivisaće ga da svakog dana odgovori svim svojim obavezama.
Šta dete uči u odnosu sa životinjom: empatija i odgovornost prenose se u odnose s ljudima...
2. Uskladite vanškolske aktivnosti deteta sa njegovim šlolskim obavezama. Dajte priotitet školskim zadacima i potrudite se da ne opteretite vaše dete prevelikim obavezama. Časovi klavira ili sportski treninzi mogu postati preveliko opterećenje za dete. Razgovarajte sa njim i saznajte da li želi da nastavi sa dodatnim aktivnostima.
3. Najbolje je da dete povremeno promeni prostoriju u kojoj uči. Ukoliko sve vreme uči na jednom istom mestu, poželeće neku promenu. Ključno u svemu ovome jeste da za učenje obezbedite mirnu prostoriju, zaštićenu od buke i svega ostalog što bi moglo loše da utiče na koncentraciju vašeg deteta.
4. Budite oprezni sa pohvala koje upućujete najmlađima. Preterano hvaljenje mališana napraviće od njih niskomotivisane osobe.