Psihološkinja Svetlana Merkulova veruje da samo jedna pogrešna fraza može da ima izrazito negativan uticaj na um malog deteta.

Stoga je, poručuje ona, od velike važnosti da pažljivo biramo reči u komunikaciji s mališanima, a ponekad - nešto je najbolje ni ne izgovoriti.

1. Ja kad sam bio/bila tvojih godina, bio/bila sam mnogo bolja od tebe.

Od rođenja do šeste godine, roditelji su deci najveći uzori na svetu: najpametniji, najsnažniji, najsnalažljiviji. U tom periodu, roditelji utiču na formiranje dečijeg stava prema svetu, ali i prema njima samima.

Fraza poput ove „Ja kad sam bio/bila tvojih godina, bio/bila sam mnogo bolja od tebe", može uticati na to da deca, i kad odrastu, većinu svog vremena i snage utroše na dokazivanje da su bolji od svojih roditelja.

Neki bi rekli, ali to je dobro jer će deca biti inspirisana da ispunjavaju svoje ciljeve. Problem je u tome što će da streme da ispune ciljeve i ostvare snove - ne nužno svoje, već će da se takmiče da budu bolji od roditelja.

Čak i kada odrastu, deca koja su ovu rečenicu slušala često, teško će biti srećna, jer će sreća da im zavisi od toga da li to roditelj odobrava ili ne.

Kako se razvija empatija uz pomoć knjiga kod dece i zašto je čitanje toliko važno (PSIHOLOŠKO OBJAŠNJENJE)

2. Ti si moje malo majmunče.

Ona tvrdi da ljudi koji svoju decu nazivaju ovakvim nadimcima, zapravo čine da deca postaju objekt, igračka...Važno je zvati ih njihovim imenom, jer je to „ključ" onoga kako će vaše dete da se predstavi svetu, kako će da gleda sebe i kako će da razume koliko je važan ili važna kao osoba.

3. Vidi kako su druga deca bolja od tebe.

Ovakve rečenice su posebno bolna iskustva za decu, koja se prenose i u starije godine. Deca najčešće počnu da mrze onog s kim ga mama i tata upoređuju, bio to drug ili drugarica iz razreda ili brat ili sestra. Kad odrastu, ova deca nastavljaju da se upoređuju s drugima - a to nikad nije dobra stvar...

4. Ako to uradiš još jednom, neću te više voleti.

Slična fraza kao i one „hajde, za moju ljubav... uradi ovo za mene...". Ova vrsta razgovora čini da dete postane vrlo nervozno u želji da sve napravi kako treba, i da nikad ne napravi ni najmanju grešku. Dete će početi da radi samo ono što roditelje želje, a svoje želje će da zanemari. Kad se ovo desi - dete prestaje da bude dete, jer deca bi trebalo da budu opuštena i bezbrižna.

5. Nemoj da me sramotiš.

Deca koja često slušaju ovu rečenicu, razvijaju snažnu želju da svima objasne "svoju stranu priče", željni su pažnje i kada istu dobiju, pa makar i pozitivnu, ne znaju kako da se nose s tim.

PageBreak

Ne iskaljujte svoje frustracije na detetu

Deca koja ovo slušaju smatraju da ih se roditelji stide i osećaju da nemaju puno izbora u životu. Ovo je jedna od rečenica koja može duboko i dugotrajno da povredi vaše dete.

6. Isti si kao otac/majka.

Kada se izgovori u ljutnji, ova fraza jasan je pokazatelj da roditelji nisu zadovoljni u braku i jedno ili oboje svoju frustraciju ispoljavaju kroz dete.

Roditelji ne iznose ono što im smeta otvoreno, pa govore „kroz" dete. Dete, kad mu se kaže „isti si otac/majka, tvrdoglav si kao on/ona", shvata to na način - otac/majka su loši, ne želim da budem kao oni. Ovo su misli koje sa detetom ostaju kroz ceo život i vrlo negativno se održavaju na njihove buduće odnose.

7. Ako ne pojedeš to, nećeš porasti i nećeš biti veliki.

Ove fraze su forma manipulacije. Najčešće ih koriste dede, bake i nane - kako tvrdi psihološkinja, ovakve rečenice, kada se često ponavljaju, mogu da stvore emotivne probleme koje se tiču hrane - problemi s težinom, samopouzdanjem...

Roditelji, pažljivo slušajte: 21 stvar koju deca zaista žele da nam kažu

8. Ako ne budeš dobar, odneće te Cigani.

Ovakav način komunikacije čini to da vaše dete misli da ga cenite samo onda kada ono ispunjava vaše želje. To je kao da mu govorite: Nemoj biti ti, ponašaj se samo onako kako ja odobravam. Ako im se često govori, deca odrastaju u osobe koje ne znaju šta žele od života i skloni su da udovoljavaju svima osim sebi.

9. Kasnije ću da te kaznim.

Ova rečenica sugeriše deci da roditelji imaju pravo da rade šta god žele s njima, a dečija osećanja i perspektiva nisu važni. Roditelj detetu ne sme biti šef, već brižljivi zaštitnik. Dete ne sme da živi u strahu od kazne i da radi samo ono što će da udovoljava roditeljima.

10. Skloni se, ne želim da te vidim.

Deci ovo zvuči kao „uništio si mi život i želim da nestaneš, ne treba da postojiš". Dete ovu rečenicu dugo pamti i, često, kad je roditelj nesrećan ili pod stresom - iz bilo kog razloga - dete misli da je ono uzrok.

Stoga, razmislite dobro pre nego što u ljutnji kažete nešto svom detetu. Ove rečenice mogu da imaju velike posledice po nečiji život...

Izvor: Radio Sarajevo