Ja sam žena u srednjim 30-im, zaposlena, veoma zauzeta, majka, supruga i – domaćica. Ovo poslednje sam, čini mi se, najviše. To mi uzima svaki slobodan trenutak pa sam, nekom čudnovatom autosugestijom, kućne obaveze pretvorila u – hobi. Valjda zato što za druge, prave hobije, nemam ni vremena. A kada je već hobi, rekla sam sebi pre pet-šest godina, treba ga raditi sa uživanjem i pretvoriti u zabavu. Ili to, ili ću taj najmrskiji Sizifov posao zamrzeti i mrzeti do kraja života!

I inače sam, kažu moji najdraži, ekološki čudak i nekako volim da mislim da je moguće ostaviti nešto dobro u zalog budućim naraštajima. Davno sam se, naime, odlučila za ekološko čišćenje kuće. Uživam pri pomisli da moje dete dok se valja po podu ne briše zaostale hemikalije i da ja, onako usput, uspevam da uštedim na silnim šarenim bočicama kojima sam nekada punila ormariće u kupatilu. Znam da moje malo ekološko čišćenje baš i neće spasiti planetu, ali ipak je zadovoljstvo znati da činim barem nešto. Vredi pokušati jer, čini mi se, najveću korist od sredstava za čišćenje imaju proizvođači, a najveću štetu mi, okolina i naši novčanici.

Kraljica domaćinstva

Stvar je, naime, vrlo jednostavna. Umesto gomile sredstava u ormariću pod sudoperom danas imam samo mnogo sode bikarbone, alkoholno i jabukovo sirće, limun i neizbežno ulje čajevca i lavande. Tako su čistile naše bake, pa ako ništa, nastavimo tako njima u spomen.

Soda bikarbona je kraljica domaćinstva i, poput male crne haljine, ono što bi svaka moderna žena trebalo da ima! A na svojim policama, u većim pakovanjima po veoma povoljnoj ceni, ima je svaki supermarket.

Ako vas muče neprijatni mirisi u frižideru, stavite posudicu sa sodom bikarbonom u njega, upiće sve neprijatne mirise od hrane, a samo kašičica sode ubačena u novu kesu za đubre upiće miris. Blagoslov u letnjim mesecima! Ukoliko sudove perete ručno, soda može da bude dodata u vodu za pranje, pogotovo ako muku mučimo s masnim tiganjima, a i koža na rukama tako manje strada.

Tepihe usisavam najmanje jednom nedeljno i često ih pre usisavanja pospem sodom koja će upiti neprijatne mirise. Ostavim je da deluje pola sata, a onda usisam. Isto važi i za podloge na kojima leže kućni ljubimci ili pak za mačji WC, na čije je dno, ispod peska, radi otklanjanja neprijatnih mirisa dovoljno posuti kašiku sode.

PageBreak

Život bez veštačkih pena

Soda omekšava vodu i uklanja kamenac pa umesto kojekakvih „hemija” probajte da wc šolju pospete šakom sode. U vodu zatim sipajte, na dva sata, šoljicu alkoholnog sirćeta i isto toliko sode. Dogodiće se mali hemijski proces, ali sasvim bezopasan, skoro pa jestiv! Ako se na šolji ispod ivice uhvatila buđ, u plastičnoj posudi pomešajte alkoholno sirće i sodu, a onda u to umočite komade vate i njima obložite ivice. Ostavite da deluje sat-dva i zatim sve obrišite. Čudotvorno je i učinak nije ništa lošiji od onih crvenih i zelenih tečnosti koje ponekad mogu biti opasne za život. Istraživanja su pokazala da nam one štete više od, na primer, dima iz fabričkih dimnjaka ili onog iz teških „dizelaša”.

Soda je odlično abrazivno sredstvo pa njom posipam i lavabo i kadu, uz kapljicu-dve limunovog soka. Život bez veštačkih pena koje raduju samo na početku danas me raduje više nego ikad!

Dve kašike sode u odeljku za deterdžent, reći će vam svaki vodoinstalater, najbolja su preventiva za mašinu za veš, a ujedno će i omekšati vodu u kojoj se pere veš, bez obzira da li perete beli, crni ili šareni. Dostojno će zameniti tablete i tečnosti protiv kamenca. Omekšivači za rublje, korišćeni u malim količinama, kažu toksikolozi, nisu tako opasni kako se priča, no i tu malu opasnost možete da odstranite iz svog života. Dobro, možda sam potpuni čudak, ali ja u odeljak za omekšivač sipam malo jabukovog, i to samo jabukovog sirćeta, uz koju kap nekog eteričnog ulja po želji. Efekat je čudotvoran, miris jabukovog sirćeta, kao i alkoholnog, brzo isparava, kao i miris vašeg industrijskog omekšivača koji vas čini zadovoljnima samo dok prostirete veš.

Divota za prozore

Mašine za veš i sudove sodom čistim svaka dva meseca. Dovoljno je sipati u odeljak za deterdžent, koliko stane, tog čudotvornog praška i pokrenuti neki kraći program pranja. Iznenadićete se.

Kupatilske i kuhinjske odvode jednom mesečno, preventivno, čistim običnom krupnom kuhinjskom solju. Jednu šoljicu sipam u odvod, a onda zalijem vrelom vodom. Osloboditi se hemikalija za odčepljavanje odvoda bilo mi je najveće zadovoljstvo. A ako se dogodi pravo začepljenje, rešenje je vruće alkoholno sirće, pod uslovom da pre toga u odvod niste sipali neko kupovno sredstvo.

U kuhinji držim manje sodu, a više alkoholno sirće – u raspršivaču. Time čistim kuhinjske površine, masne naslage na kuhinjskim elementima, sve. Zbog lepšeg mirisa u flašicu stavim i nekoliko kapi ulja od lavande, ili već po želji, dok u drugoj, namenjenoj prozorima i staklenim površinama, imam običnu vodu s jednim decilitrom alkoholnog sirćeta. Divota za prozore! I ne bojte se, ružan miris nestaće za tren!

PageBreak

Čišćenje doma na prirodnoj bazi
Shutterstock ciscenje_doma_na_prirodnoj_bazi_3
Čudotvorno ulje

Kako je alkoholno sirće prirodna kiselina, njime, u kombinaciji sa vodom, toplom ili hladnom, možete da čistite i sve što vam padne na pamet. Na primer, naslage buđi u mašini za veš, na onim malim cevčicama za vodu u posudi za deterdžent, zatim, ukoliko je brišete redovno, unutrašnjost rerne, zidove kupatila, nameštaj od ratana. Sirće efikasno uklanja rđu i nakupljen vodeni kamenac. Budući da lagano dezinfikuje i sprečava razvoj bakterija, razređen vodom može da bude korišćen i za pranje drvenih površina za pripremanje hrane i posuđa, posebno onog u kom se čuva hrana ili sprema povrće za zimu.

Podove čistim običnom vodom u koju sam nakapala nekoliko kapi čajevca, najčudotvorneg eteričnog ulja. Čajevac, poznato je od davnina, dezinfikuje, a kako uništava viruse u vazduhu, imam raspršivač i za to. Pomešajte ga s običnom vodom, poprskajte s vremena na vreme, posebno u sezoni gripa i prehlade, ili samo za bolji utisak i prijatan osećaj. Čajevcem se, štaviše, mogu namazati i ćoškovi zidova radi sprečavanja nastanka gljivica, naročito iza ormara.

Za staru dobru planetu

Sok od limuna stvoren je za raznoliko čišćenje i uklanjanje neprijatnih mirisa u kuhinji, ali i sa ruku nakon sečenja luka ili čišćenja ribe. Od limuna se jednostavno može pripremiti univerzalno sredstvo za čišćenje pa u flaši sa raspršivačem pomešajte sok od jednog limuna i petnaestak kapi eteričnog ulja limuna s litrom vode. Osim što čisti, limunov sok uspešno uklanja i vodeni kamenac s kuhinjskih armatura i posuđa. Za sprečavanje nakupljanja kamenca, ali i za poliranje, kuhinjske slavine povremeno natrljajte sokom, odnosno kriškom limuna. Limun može poslužiti i za dezinfikovanje mikrotalasne tako što ćete u nju staviti posudu s vodom i limunovim sokom i uključiti na nekoliko minuta.

Prašinu brišem običnim peruškama, a nameštaj zatim ispoliram krpom na koju sam nakapala malo maslinovog ulja ili, što je češće, maramicama za dečiju guzu! One su, ili bi barem po definiciji trebalo da budu, manje štetne od kupovnih sredstava za poliranje nameštaja i dobra prva pomoć za sve mrlje u kuhinji ili kupatilu.

I na kraju, jedan veliki apel – u prodavnicu nosite platnene torbe! Na ramenu uvek imamo veliku torbu pa zašto u njoj redovno ne nositi i platneni ceger?! Priznajte da vam na živce idu silne plastične kese koje vam se povlače po fiokama, a platnena je dušu dala za svaki teret i našu malu, lepu, dobru staru planetu! Ako krenemo od sebe, mnogo ćemo toga učiniti!