Lekovito bilje možete gajiti i u vašem domu, a uz ove savete znaćete i kako da ih pravilno upotrebljavate.

Metode ublažavanja određenih tegoba lekovitim biljkama doživljavaju ponovni procvat. Za manje zdravstvene tegobe nije uvek potrebno posezati za tabletama jer biljke svojim aktivnim materijama blagotvorno deluju na organizam. Možemo ih koristiti u preparatima za grgoljanje, inhalaciju, u kupkama, oblogama ili uljima za masažu. U vrtu ili u teglici posadite aromatično bilje, a zatim pomoću recepata fitoterapeutkinje Žakline Matijević Hohnjec vratite poverenje u majku prirodu i narodne lekove.
Kamilica (Matricaria chamomilla)
Svojim opuštajućim i umirujućim svojstvima deluje protivupalno i smirujuće. Kao nezaslađeni čaj opušta napete i umorne mišiće, a odličan je i za probavne probleme, grčeve i dečje kolike.
Korišćenje
Za umorne mišiće ili za spoljne rane koje teško zarastaju napravite opuštajuću i protivupalnu kupku od jedne šoljice morske soli, pola šoljice sode bikarbone i šake (suve ili sveže) kamilice. Voda za kupanje neka bude vruća ako je pripremate za bolove u mišićima, a topla ako je reč o ranama. Ako ne želite nered u kadi, cvetiće zamenite maceratom. Macerat se priprema tako da dve trećine tegle napunite cvetićima sušenima dva-tri dana, pa ih prelijete hladno ceđenim uljem prema svom izboru. Neka odstoji na tamnom mestu do 14 dana, pa procedite. Ovaj preparat posle možete koristiti i za masažu.
Gajenje i branje
Kamilica se seje plitko u rano proleće, tokom marta i aprila. Lako se uzgaja u suvoj i peskovitoj vrsti tla uz obilje sunca. Skidanje cvetnih glavica obavlja se u doba cvetanja (jul, avgust).
Bašta u kući: kako gajiti kafu u sobi (SAVETI ZA NEGU)
Gospina trava (Hypericum perforatum)
Ova biljka žutih cvetova ima umirujuće delovanje, pa se čaj preporučuje za tegobe sa kolitisom i drugim upalnim stanjima creva. Odlična je i protiv teskobe i nervne napetosti. Preparati od gospine trave preporučuju se i za depresivna stanja.
Korišćenje
Macerat gospine trave ima antiseptična i protivupalna svojstva. Možete ga koristiti za brže zarastanje rana ili opekotina, za masažu koja opušta bolne mišiće, protiv neuralgije i išijasa, te kod narušene vaginalne flore. Spolja namažite iritirano genitalno područje tri-četiri puta dnevno, a uveče možete na pamučni uložak naneti veću količinu i pustiti da deluje preko noći.
U avanu ili posudi zgnječite 25 grama svežih cvetnih vrhova da puste svoj crveni pigment, pa dodajte 250 ml maslinovog ulja. Mešavinu čuvajte u teglici na tamnom mestu 40 dana, potom procedite kroz pamučnu gazu. Gotovi macerat čuvajte u tamnoj boci na hladnom i tamnom mestu (ne u frižideru).
Gajenje i branje
Seje se tokom aprila u saksije, a odgovara joj propusna, suva zemlja, obilje sunca ili delimičan hlad. Cvetove berite sa stabljikom u avgustu, najbolje kada je podjednak broj neotvorenih pupoljaka i već procvetalih cvetova.
Saveti za negu biljaka u domu prirodnim sredstvima: ekološki načini za suzbijanje mrava