"Kada je primio hrišćanstvo, franački kralj Hlodoveh je za grb uzeo zlatni krin na podlozi nebesko plave boje, simbola čistote, boje ogrtača svetog Martina i krunidbene zastave francuskih kraljeva, koja je bila u upotrebi do vladavine Šarla IX", navodi se "Malom rečniku simbola" (Larousse, izdavač Laguna). Nakon toga, sve velike evropske kraljevske kuće uvrstile su plavu boju u svoj grb.

U heraldici, plava boja je simbol pravednosti, poniznosti, vernosti, čistote i odanosti.

U književnosti 13. veka pojavljuju se likovi vitezova u plavom, koji su hrabri, verni i odani. U istom razdoblju su u Evropu stigle ikone iz Carigrada, u čijem je oslikavanju često korišćena plava boja, koja je smatrana toplom bojom. Tako je krajem srednjeg veka plava u Francuskoj, Nemačkoj i Italiji postala boja kneževa i kraljeva, plemić i moćnika.

Plava boja se u prošlosti i vezivala za Bogorodicu, jer se dovodila u vezu sa tamnim tonovima Bogorodičinog ogrtača ("Plavi krin"), kojima se izražavala žalost za sinom koji je predodređen da se žrtvuje.

Plavu boju za jaja prirodno možete dobiti od crvenog kupusa i borovnica.

U astrologiji je plava boja Jupitera i simbolizuje vodu. U tarotu tamnoplava predstavlja pasivnost, kao i dubine ljudske duše i nesvesno.

Kada je dizajn i dekor u pitanju, plava se odlično slaže sa pastelnim bojama, kao i sa sivom i zelenom. Dobar efekat može biti stvoren kombinacijom plave, crvene i žute, a ne slaže se sa narandžastom. Mešanjem različitih nijansi plave boje razbija se monotonija i prostor se čini umirujućim.

Umesto boje, uvijte jaja u plave salvete i imacete takođe dobar efekat i jedinstvenu dekoraciju.

Izvor:Lovesensa