Živimo brzo, stalno negde jurimo i žurimo, obaveze se smenjuju i neretko dan prođe a da nismo ni u jednom momentu zastali i zapitali se šta nam je potrebno i kako da to sebi damo. To čak zvuči kao luksuz koji verujemo da ne možemo sebi priuštiti. Ako pogledamo decu videćemo da su ona, kada nešto žele ili im nešto je potrebno, u stanju da sruše svet samo da to i dobiju, odmah sad. Tako i naše unutrašnje dete zavrišti. Iz sveg glasa. Ima potrebu i želi da ona bude zadovoljena odmah. Kao odrasli znamo da postoji najbrži način za instant osećaj zadovoljstva i sreće. Hrana.

U okviru programa 100% srećniji život koji su pokrenuli Sensa magazin, Fructus čajevi i centar Dr Gifing, a kojim doprinosimo još lepšim i ispunjenijim danima, još boljem kvalitetu života i optimalnijem zdravlju, psiholog i psihoterapeut Brankica Šaljić Milenković ističe da hrana govori o našim unutrašnjim, duševnim potrebama. „Svima nam je poznata žudnja za čokoladom. Zašto je baš ona namirnica izbora? Ona sadrži neurotransmiter feniletilamin koji mozak stvara kada osećamo ljubav. Toliko snažno utiče na raspoloženje da se nekada prepisivala kao lek. Dakle, žudnja za čokoladom je žudnja za ljubavlju. Konzumiranje čokolade aktivira serotonin, hormon sreće, a ko ne bi želeo malo instant sreće? Ta potreba za čokoladom češća je kod žena nego kod muškaraca. Muškarci više žude za mesom i testeninama."

Ukoliko se naviknemo da preskačemo doručak, što ne predstavlja neki problem, možemo izdržati do ručka, ali, nutricionistkinja Marija Stajić smatra da tim preskakanjem unosimo nekoliko puta više hrane, i to je najčešće voća, grickalica ili čokoladica. Dobijamo instant energiju, a nakon pola sata ponovo se javlja želja za grickanjem, i tako u krug, uz višak masti i gojaznost, što nikako nije dobro.

Ugljene hidrate za stvaranje energije treba obezbediti iz žitarica od celog zrna, integralnog pirinča, kaša od žitarica, a beli hleb i proizvode od belog brašna zameniti inegralnim brašnom. Voće i povrće nam obezbeđuje unos vitamina i minerala, ali treba birati ono sa manjim glikemijskim indeksom. Slatko voće, kao što su banane, grožđe, dinje i lubenice, treba ograničiti, a prednost dati bobičastom voću, jabukama, kruškama i unosu tečnosti u vidu vode ili biljnih čajeva.

Industrijski šećer zamenite zdravim slatkišima. Napravite palačinke od heljde sa otopljenom crnom čokoladom i višnjama, pitu od heljdinih kora sa jabukama ili integralne mafine.

Good morning čaj sadrži list crvenog afričkog grma (Rooibos), sa najvažnijim sastojkom kvercetinom koji pomaže u prevenciji bolesti srca, dijabetesa i karcinoma. Polifenoli iz čaja zaštitno deluju protiv starenja, visokih vrednosti holesterola i regulišu krvni pritisak. List matičnjaka i nane imaju umirujući efekat na sistem organa za varenje i nervni sistem. Ginko i limunska trava, takođe, sadrže zaštitne antioksidativne materije i preventivno deluju protiv mikroorganizama.

Detox čaj zbog jakih dijuretičkih svojstava deluje kao čistač organizma od nagomilanih štetnih materija i viška vode, a služi i za izbacivanje mokraćne kiseline. Takođe pomaže kod probavnih smetnji, infekcija urinarnog trakta, može da pomogne pri regulaciji mokraćne kiseline, a zbog savršenog izbora i odnosa komponenti lekovitog bilja, Detox čaj predstavlja nezamenjiv alkalizujući napitak za svako doba dana.

(PROMO)