Opasnosti i štetne posledice koncentrovanih preparata za čišćenje uveliko su poznate ljudima. Kako biste izbegli štetne materije u domaćinstvu, rešenje možete da potražite u zamenskim, ekološkim i neštetnim proizvodima po zdravlje.

Da su sredstva za čišćenje, koja su naječšće u koncentrovanom obliku, vrlo štetna i potencijalno opasna za članove domaćinstva, utvrdia je i Američka agencija za zaštitu životne sredine.

Agencija je upozorila da je, kao rezultat prisustva sredstava za čišćenje i ostalih toksičnih proizvoda u domaćinstvima, vazduh u današnjim domovima i do pet puta zagađeniji nego vazduh na ulicama.

Štetne materije iz proizvoda koji se svakodnevno koriste za negu i čišćenje najčešće dolaze u kontakt s kožom i plućima, a brojna istraživanja ukazala su na povezanost ovih supstanci s iritacijama kože i očiju, kao i respiratornim iritacijama i hormonalnim poremećajima, ali i sa povećanim rizikom od nastanka kancerogenih promena.

Ekcemi su najčešći problem s kojim se ljudi, a posebno deca, susreću zbog korišćenja deterdženata za veš koji sadrže jake i opasne supstance. To nimalo ne čudi, budući da koža, kao najveći organ na telu, upija mnoge supstance koje se nalaze u hemikalijama. Posebno je atopična koža ugrožena zbog agresivnih materija u deterdžentima punih hemikalija, koje se posle pranja zadržavaju u odeći. Za svaki proizvod s toksičnim materijama postoji adekvatna zamena – ekološki prihvatljiv proizvod.

ZDRAVA ALTERNATIVA

Ekološki preparati posebno su preporučljivi ako imate malu decu ili kožu koja je osetljiva ili sklona alergiji i pojavi ekcema. Blage i dermatološki testirane formule za sve preparate. koji su neophodni za čisto domaćinstvo preporučuju se i onima koji nemaju dermatološke probleme, ali žele najbolje i najzdravije za sebe i svoju porodicu. U zdravim sredstvima za čišćenje domaćinstva (od preparata čišćenje do preparata za pranje posuđa i veša), nalaze se prirodni sastojci, poput sode bikarbone, kiseline limuna i limete, aloja vere, bademovog mleka i nara. Ovi prirodni sastojci, deluju negujuće i odgovaraju pH vrednosti kože.

NAJOSETLJIVIJA KATEGORIJA – DECA

Istraživanje sprovedeno na Univezitetu Sajmon Frejzer u Kanadi otkrilo je vezu između astme i upotrebe sredstava za čišćenje u domaćinstvu. Pri sprovođenju istraživanja na 2000 novorođenih beba, dokazano je da su deca čiji su roditelji koristili proizvode za čišćenje, poput deterdženata za pranje sudova, praška za veš i sredstava za dezinfekciju, imala 37 odsto veću mogućnost da do treće godine obole od astme i alergija. Takođe, atopijski dermatitis, odnosno ekcem, prestavlja sistemsku bolest
preosetljivosti s manifestacijom na koži i vrlo je česta među bebama.

Novorođenčad sklonu ekcemu treba negovati na pravi način – neophodno je zaštititi dete od potencijalnih alergena, između ostalog, smanjiti kontakt s agresivnim praškovima i deterdžentima. Udisanje toksičnih isparenja koncentrovanih preparata koji se koriste u mnogim domovima može da izazove različita oboljenja kod odraslih i posebno dece, te je zamena ovih toksičnih preparata ekološki prihvatljivim proizvodima siguran put do zdravog, aktivnog dana i mirnog sna.