Ukoliko niste znali, ishrana i sunčanje su dva blisko povezana koncepta. I to zato što zaštita kože dolazi kroz hranu. Ukoliko se pripremate za letovanje i želite da ove godine dobijete lep preplanuli ten koji će vam potrajati do kraj godine, imamo nekoliko saveta za vas. Dr Čaira Boskaro, stručnjakinja za ishranu u Velnes klinci Zucchi i Kliničkom istitutu u San Siru, objašnjava kako da ubrzate tamnjenje i da preplanulost zadržite uz pomoć pravilne ishrane.
Hrana je prijatelj tena
Da biste postigli zlatnu i ujednačenu preplanulost, važno je da usvojite ishanu koja je stimuliše. Neophodno je da jedete hranu bogatu supstancama koje mogu neutralisati proizvodnju slobodnih radikala kao odgovor na izlaganje UV zračenju, sprečavajući starenje kože. U tom režimu posebnu ulogu imaju voće i povrće jer će našem telu obezbediti vodu, vitamine i minerale, zaštiti epidermis i nadoknaditi nutrijente koje izgubimo znojenjem, kaže dr Boskaro.
Za zdrav ten ključna su 3 elementa
Pigment koji nam leti daje tamniji ten jeste melanin, koji nas takođe poput filtera štiti od štetnog dejstva sunčevog zračenja. Nažalost, ne postoji hrana koja sadrži melanin, ali mnoge namirnice sadrže njegov prethodnik - beta-karoten. Ova supstanca se nalazi u žutom ili crvenkasto-narandžastom voću i povrću, kao što je paradajz, lubenica, jagode, paprike, breskve, kajsije, dinja, šargarepa, spanać, crveni radič.
Osim što podstiče proizvodnju melanina u ćelijama kože, beta-karoten ima jaku antioksidativnu moć, pa može da zaštititi kožu od starenja; blagotvoran je za imuni sistem, a takođe je prekursor vitamina A, koji, osim što podstiče pigmentaciju kože, pomaže u jačanju prirodne odbrane od ultraljubičastih zraka i sprečava stvaranje slobodnih radikala.
Za trajni preplanuli ten neophodne su:
- sve namirnice crvene boje jer su bogate likopenom, antioksidativnom supstancom koja sprečava starenje kože i štiti je od sunca;
- vitamin C koji se nalazi u kiviju, papaji, mangu, ananasu i borovnicama, koji podstiče sintezu komponenti kao što je kolagen koji održavaju kožu toniranom i elastičnom;
- vitamin E koji se nalazi u ekstra devičanskom maslinovom ulju i suncokretovom ulju, koji može da se bori protiv starenja ćelija i stimuliše regeneraciju epidermisa;
- polinezasićene masne kiseline kao što su omega-3 i omega-6, koje takođe promovišu pravilno formiranje melanina unutar melanocita, a sadržane su u orašastim plodovima, ulju i lanenom semenu, mali lokalnim ribama kao što su inćuni, skuša, brancin i bakalar, te u mleku i avokadu.
Doktorka savetuje: „Poznato je da voće sadrži mnogo šećera. Stoga, uvek treba paziti na višak i ograničiti se na konzumiranje do 3 porcije dnevno, uključujući i smutije."
10 namirnica koje pomažu da pocrnite
Evo 10 najčešćih namirnica koje, ako ih jedete svakodnevno, podstiču tamnjenje:
- šargarepa - 100-200 g
- spanać - 200 g
- radič - 100 g
- lubenica - 1 srednja kriška
- breskve - 150 g
- avokado - 40 g po obroku s maslinovim uljem
- zelena salata - 100 g
- kivi - 2 mala,
- sušeno voće - 30 g
- paradajz - 150 g
Hidratacija je neophodna
Za hidrataciju kože, posebno leti, neophodno je unositi najmanje 3 litra vode dnevno: 1,5 litara unosimo kroz vodu koju pijemo, a preostalih 1,5 litara kroz voće i povrće. To je zato što voda pomaže u održavanju elastičnosti epidermisa i sprečava suvoću i ljuštenje kože.
Da bismo dugo zadržali preplanulost, trebalo bi da pijemo najmanje 8 čaša dnevno, što će nam obezbediti pravilno snabdevanje tela tečnošću i sjaj kože. Pored toga, kada je dobro hidrirana, koža je manje sklona starenju i veća je verovatnoća da će ostati zdrava.
Savet doktorke: "Za one koji ne mogu da piju vodu, mogu da je zamene ledenim čajem bez šećera, svežim biljnim čajevima i vodom sa aromom voća i povrća."
Važnost maslinovog ulja
Ljudi često misle da je za uštedu kalorija bolje ne dodavati ulje u sirovo i kuvano povrće. I u tome gređe, kaže dr Boskaro. Nije dovoljno pojesti, na primer, dosta šargarepe da biste dobili pravu količinu beta-karotena. Ono što je važno jeste da beta-karoten bude biodostupan.
A kako do toga dolazi? Dodavanjem ekstra devičanskog maslinovog ulja šargarepi, bilo sirovoj ili tokom kuvanja. Na ovaj način, beta-karoten, koji je supstanca rastvorljiva u mastima, oslobađa se pravo u ulje.
Isto važi i za vitamin E, koji u stvari nose same masti, naglašava dr Boskaro za gsdinternational.com.
BONUS VIDEO:
Sensa/Z.A.