Mindfulness može imati značajan pozitivan uticaj na odrasle, ali dobro je znati da i deca mogu da ga primenjuju. Emotivne i kognitivne sposobnosti, kao i veština učenja, mogu znatno da se poboljšaju. Neke škole u Sjedinjenim Američkim Državama i u Velikoj Britaniji uvode mindfulness praksu kao izborni predmet a rezultat su bolje ocene, poboljšani odnosi između dece i povećana pažnja. Kod adolescenata je možda najvažniji rezultat upravo povećanje samopouzdanja i smanjenje napetosti.

Prednost mindfulness metode je u tome što je zaista jednostavno da se inkorporira u nastavu, kao i u vannastavne aktivnosti, jer se lako prilagođava uzrastu i potrebama dece. Kada govorimo o primeni mindfulness tehnika kod dece, najvažnija je naša svest da one ne smeju da im se nameću kao kazna. Praktikovanje ovih metoda treba da bude prijatan i zabavan deo dana.

6 simptoma koju ukazuju da je dete pod stresom: evo na šta svaki roditelj treba da obrati pažnju

Barem na nekoliko sati dnevno isključite razne uređaje u kući koji odvlače pažnju – televizore, računare i telefone. Posvetite deci u tom periodu svoju punu pažnju. Izaberite igru koju dete najviše voli. Ako mu odluta pažnja, to je sasvim u redu, jer ukoliko vi ostajete prisutni, dajete mu dobar primer.

Dobra vežba može biti da pre obroka nekoliko trenutaka provedete u tišini. U početku će to možda da izgleda čudno, ali već nakon nekoliko dana dete će početi da obraća pažnju na ono što se nalazi na stolu i svesnije će da jede. Zamolite mališana da se koncentriše na pranje zuba, pogotovu ako tu aktivnost ne voli, i da obrati pažnju na utisak pre i posle, jer osećaj čistih zuba je obično veoma zadovoljavajuć.

PageBreak

Dobrobiti mindfulness tehnike za decu: zanimljive vežbe za aktivnu pažnju i samopouzdanje najmlađih
Shutterstock dobrobiti-mindfulness-tehnike-za-decu-zanimljive-vezbe-za-aktivnu-paznju-i-samopouzdanje-najmladih1
Regulisanje napetosti

Mindfulness tehnike mogu da se primenjuju i kod dece kod koje postoji povišen nivo napetosti. Predložite detetu da zajedno provežbate situaciju koja izaziva stres. Neka, na primer, zamisli kako radi kontrolni zadatak u školi. Dajte mu papir i olovku i pitajte ga šta je to što ga najviše uzbuđuje. Ostavite mu dovoljno prostora da svoje emocije podeli sa vama. Veoma je važno da ga ne ispravljate i ne osuđujete. Kada jednom osvesti tu neprijatnu situaciju, sigurno će narednog puta da bude spremniji.

Možda je najzabavnija vežba za decu da izaberu superheroja ili heroinu koju vole. Objasnite im kako ta heroina ima specijalnu moć, a to je, na primer, da čuje i najtiše zvuke. Kada smo usredsređeni na zvukove mi zanemarujemo svoje misli, ne osuđujemo ih i samo obraćamo pažnju na ono što jeste.

Tu smo kao i dete, sada i ovde, i to je jedino što postoji. Smestite se udobno i dajte detetu zvonce. Sugerišite mu da aktivira svoju supermoć i da se fokusira na zvukove koje čuje: gužvu, buku, sirene… Zatim neka pažnju usmeri samo na jedan zvuk: zvuk zvonceta. Možete mu dati da pomiriše cvet i da obrati pažnju samo na taj miris. Slično možete da uradite i sa nekim voćem: pitajte dete kakav miris i ukus ima, kakva mu je tekstura. S obzirom da vi najbolje poznajete svoje dete, izaberite pristup za koji mislite da je za njega najbolji kako bi naučilo da usmerava pažnju.

Kako razgovarati sa decom u kritičnoj situaciji: 12 moćnih fraza koje pomažu svakom roditelju u vaspitavanju

Kako mališan bude napredovao, možete da proširujete supermoći. Sledeći korak je da putem specijalne moći pojmi kako se oseća. Neka prvo osvesti ruke, noge, stopala, šake… Ako stane u pozu svog superheroja, moći će da oseti svoje prednosti. Tako će te iste kvalitete da osvesti, a to će i vama dati nove uvide o vašem detetu. Vi mu budite oslonac i vodič. Nežno i sigurno mu pomozite da otkrije koje supermoći ima.

Sve ove vežbe pomoći će vašem detetu da usmerava pažnju, ali i vama da produbite odnos sa svojim mališanom. Razvijajte naviku da na ovaj način provodite deo vremena od najranijeg uzrasta, jer će dete tako da stiče sigurnost i moć da usmerava pažnju na sada i ovde, kao i da bez osuđivanja pristupa drugima. Mindfulness i nama kao roditeljima pruža šansu da budemo prisutni, nežni, saosećajni i zahvalni u svakom trenutku. Dok učimo decu da budu smirena i pažljiva, učimo i sebe da budemo takvi. Rastimo zajedno sa njima!

Izvor: Sensa