Prema japanskim verovanjima, 13. maj je jedan od nejnesrećnijih dana u ciklusu koji bi trebalo provesti posvetivši se manje značajnim delatnostima. Izbegavajte da danas započinjete važne poslovne razgovore jer postoji opasnost da se oni ne okončaju kako planirate.

Istorijat japanskog kalendara je očaravajući. Od 800 u Japanu se koristi sedmodnevna sedmica, koja korespondira istim nazivima dana kao i svuda širom Evrope (Monday,Tuesday). Ovo je sistem koji se koristi i u astrološkim proračunima sve do 1876, ubrzo nakon što je Japan zvanično usvojio zapadni kalendar.

Japanski horoskop kigaku: spoznajte svoju sudbinu kroz devet zvezda...

Ovih sedam naziva dana su jednostavno preuzeti, i dodato im je pet osnovnih elemenata Taoizma: vatra, voda, drvo, metal i zemlja. Iako je ovaj sistem korišćen tokom niza od čak 1200 godina, pa sve do XIX veka, u Japanu su paralelno pratili i šestodnevni sistem dana, koji je imao daleko snažniji upliv na dnevne aktivnosti od svima poznatog, sedmodnevnog sistema.

Tako je i došlo do ideje da se vrati stari sistem (šestodnevni) i ukine ponedeljak. Ovaj sistem od šest dana, poznatiji pod nazivom Rokuyo, zasnovan je na istočnom verovanju o dobrim i lošim danima. Iako Rokuyo danas više nije deo oficijalnog kalendara, zahvaljujući vezi sa Lunarnim ciklusima je zadržao svoj neverovatno snažan uticaj u kulturi Japana. Tako i danas, na svakom kalendaru koji biste kupili u Japanu, pored imena zapadnih dana stoje i obeležja Rokuyo ciklusa.

Prilagođeno sa: Spicum