Anonimna donatorka je u svojoj poruci napisala da joj je želja da "deci kojoj su okolnosti uskratile okrilje njihovih najmilijih, bar malo ublaži nesreću i ojača im želju da se školuju i odrastu u vredne i korisne članove društva, srećne porodične ljude i nežne roditelje", prenosi RTS 17. decembra 2014. godine.
Tri troiposobna stana koje je anonimna donatorka poklonila Dečjem selu u Sremskoj Kamenici - pripremaju se za stanare. Tri stana u Novom Sadu postaće novi dom za one koji napuštaju Dečje selo i gde će boraviti tokom studija. Donacija je vredna više od 25 miliona dinara i najveća je donacija selu.
Punoletstvo većini otvara nove stranice života i mogućnosti, a deci bez roditeljskog staranja i nove dileme i strahove. Sa 18 godina trebalo bi da napuste institucije u kojima borave. Tada imaju pravo na pomoć države koja nije dovoljna za početak novog života ili nije dovoljna za svu decu u institucijama.
Malo je zbunjujuće jer ne znaš šta te očekuje, ali ljudi koji rade ovde podstiču te i govore ti da će biti sve u redu, i obezbede stan i hranu", kaže Jelena Janković.
Svetlana Pavlović kaže da nije bila sigurna da će upisati fakultet i da joj je bilo veoma teško kada je prelazila u stan.
"Ovde sam navikla, tu sam došla 1997. godine", kaže Svetlana Pavlović.
Njena sestra Bojana ističe da je odrasla uz vaspitača koji ju je vaspitao kao svoju decu i da nije imala problem da se navikne na samostalnost.
U tri nova stana koje je Dečje selo nedavno dobilo biće mesta za po šestoro mladih.
O osobi koja je poklonila tri stana Dečjem selu ne znamo ništa više od onoga što je sama napisala. Objašnjava da je to učinila u znak sećanja na prerano preminulog sina i pokojnog supruga, a kako bi pomogla deci iz Dečjeg sela kojima su okolnosti uskratile okruženje najmilijih.
U tim stanovima, između ostalih biće smešteni osamnaestogodišnjaci iz kuće koju je Dečje selo takođe dobilo donacijom. Ta kuća bi morala da se renovira, međutim, za tako nešto novca nema.
U okviru projekta "Kuća na pola puta", u sklopu kojeg zaposleni u Dečjem selu pomažu svojim bivšim stanarima da se osamostale, obuhvaćeno je dvadeset troje mladih.
"Ključno je da pored brige za bezbednost sačuvamo i njihovu dušu, da se brinemo da pored toga što imaju sve uslove da se integrišu, nauče neki zanat i osete ono što osete deca u biološkim porodicama", kaže direktor Dečjeg sela Srđan Egić.
U Dečjem selu trenutno je smešteno više od 100 dece. Dolaze iz rasturenih, siromašnih porodica. Većini je potrebna pomoć vaspitača, pedagoga i psihologa kako bi mogla da se uključe u društvo.
"Sudbine su teške čak i kad je u pitanju samo socijalni aspekt, odnosno siromaštvo. Ono što je najaktuelnije u ovom periodu jesu situacije zanemarivanja i zlostavljanja, takve sudbine zahtevaju veći angažman i empatiju", kaže Radenko Kondić iz Službe za smeštaj i zbrinjavanje dece.
Trenutno je petnaestoro dece pred punoletstvom. Kada krenu na studije, novac za školarine, časove jezika ili vožnje prikupljaju se uz pomoć donatora, a od pre nekoliko meseci i preko SMS poruka na broj 5186. Ipak, na taj broj ponekad dobiju svega 400 dinara mesečno.
Dnevni horoskop za 3. april 2025: Blizanci imaju potrebu da se osame, Vodolija reorganizuje životni prostor
Šta boja telefona govori o vama? Pobednici uvek imaju isti izbor, a najčešću biraju oni kojima je važna suština
Šta broj stana ili kuće govori o vlasniku? Numerologija otkriva da li na adresi živi intelektualac ili boem
“Zasadi drvo” – jedna vizija, šest godina, milion sadnica
Kako da gledate kroz ljude? Frojdova tehnika i danas radi, a zasniva se greškama koje svaki čovek često pravi