Razmotrite ova dva scenarija:

1. Osoba je u braku 10 godina. Kada je daleko od svog partnera i misli na nju, obično razmišlja o tome kako ne pomaže dovoljno po kući ili razmišlja o nedavnim svađama koje su imali.

2. Osoba je u vezi šest godina. Kada je daleko od svog partnera i misli na njega, većinu vremena razmišlja o prošlim odmorima ili drugim pozitivnim uspomenama.

U oba ova scenarija, ključna razlika između ove dve osobe je koliko pozitivno ili negativno gledaju na svog partnera.Osoba iz prvog scenarija pokazuje znake negativnog osećanja dok se čini da je druga osoba na pozitivnoj stazi.To znači da se njihov sveobuhvatni pogled na partnera, a na kraju i njihovu vezu, posmatra kroz različite prizme.

Poništavanje pozitivnog osećanja (PSO) ili pozitivna perspektiva je nešto na čemu parovi mogu da rade svaki dan. Pozitivna perspektiva vašeg partnera i vaše veze pomaže u efikasnijem rešavanju problema tokom sukoba.

Negativno osećanje (NSO) ili negativna perspektiva, s druge strane, iskrivljuje vaš pogled na partnera do tačke u kojoj se pozitivna ili neutralna iskustva doživljavaju kao negativna.

Parovi u negativnoj perspektivi ne daju jedni drugima korist od sumnje. Dakle, s obzirom na ove informacije, kako možete održati pozitivnu perspektivu vašeg partnera i vaše veze?  Ovo su 3 navike na kojima možete raditi da poboljšate vaš odnos.

1. Prihvatite partnera

Istraživanje dr Gottmana je pokazalo da morate dozvoliti svom partneru da utiče na vas. Kada imate nerešive probleme u braku, a većina ljudi ih ima, možete to da zamerite svom partneru ili da prihvatite ono što ne možete da promenite. Kada prihvatite svog partnera, prihvatate i njihov uticaj kada razgovarate o problemima.

Hajde da uradimo mini-kviz da vidimo koliko dobro prihvatate partnerov uticaj. Izazovite sebe pokušavajući da smislite kako biste odgovorili na ova pitanja tokom sukoba:

  • Zanima me mišljenje mog partnera o pitanjima u našoj vezi. T/N
  • Ne pokušavam da ubedim svog partnera da sve vreme vidi stvari na moj način. T/N
  • Ne odbacujem mišljenje svog partnera svaki put kada se svađamo. T/N
  • Verujem da moj partner ima važne stvari da kaže.T/N
  • Verujem da smo partneri sa jednakim pravom glasa u našem odnosu. T/N

Ako ste odgovorili sa „tačno“ svemu gore navedenom, verovatno ćete prihvatiti partnerov uticaj.

2. Povećajte svoju naklonost i divljenje

Drugi način da zadržite pozitivnu perspektivu partnera je da povećate svoju naklonost i divljenje prema njemu Jednostavan način da to uradite je da svakog dana kažete partneru barem jednu stvar koju cenite kod njega.

3. Okrenite se ka produbljivanju komunikacije

Treći način da zadržite svoju vezu u pozitivnoj perspektivi je da se uključite u ono što dr Gottman naziva okretanjem ka partnerovim „ponudama“ za emocionalnu povezanost.Produbite komunikaciju sa partnerom i dajte mu do znanja da cenite njegovo prisustvo i ono što ima da kaže, piše sajt Your Tango.

Jedan od načina da vežbate okretanje je da svoje razgovore učinite dubljim i smislenijim postavljanjem otvorenih pitanja. Pitajte partnera: „Zbog čega si trenutno uzbuđen?“ i sa interesovanjem slušajte njegov odgovor.

Saznajte kako da prepoznate crveni alarm u vezi koji vodi ka raskidu.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija REČ PSIHOTERAPEUTA O IZBORU PARTNERA: To je složena stvar! Evo šta vam treba za stabilnu vezu

 Sensa/A.S.