Na sva ova pitanja odgovara vrlo sažeto Sue Johanson, istaknuta seksualna terapeutkinja koja je tokom više od tri decenije odgovarala na pitanja hiljada Kanađana o seksualnom ponašanju. Sue je autorka je brojnih radio emisija, kao i popularnog televizijskog izdanja nedeljom uveče, a uz to je i sertifikovana medicinska sestra, majka i baka.

Od 2002. do 2008. godine njen program emitovan je i u Americi, a prenosi se i u Brazilu, Izraelu i još dvadesetak evropskih zemalja na pet jezika. Za svoj rad, nagrađena je i prestižnom medaljom Kanadskog reda.

Na svom sajtu, Sue Johanson ne odgovara na individualna pitanja, ali je među najčešće postavljenim pitanjima navela i ovo: zašto opada seksualna želja? Šta činiti da bismo očuvali libido i probudili strast u vezi?

Evo njenih odgovora...

Više od 80 odsto žena koje potraže pomoć seksualnog terapeuta žali se na nizak stepen seksualne želje ili na njen potpuni izostanak.

Smatra se često da je to, prosto, "ženski problem", jer je manje poznato da se broj muškaraca koji se žale na takve teškoće nimalo ne razlikuje od broja žena.

U prošlosti, navodi Sju Johanson, smatralo se da je prosečan broj seksualnih odnosa partnera tokom nedelje 2,2. Danas je "norma" jedan odnos nedeljno i to za parove koji se smatraju "srećnima", kaže ona.

Mnogo je razloga za ovakvu situaciju, a terapeuti navode sledeće:

1. 2PNS (dve plate = nema seksa) skraćenica je koja istovremeno znači i da par obično mora da vodi računa i o deci koja rastu, roditeljima koji stare i finansijskim problemima, tako da bi partneri u ovakvoj situaciji radije slatko spavali i odmorili se umesto da se pozabave igrom među čaršavima.

2. Seks postaje dosadan, naročito ako partner ne reaguje na predloge i inicijativu i ako nije dovoljno pažljiv.

3. Nerazrešene situacije ispunjene ljutnjom i prezirom pune vezu neprijateljstvom. Ukoliko žena oseća da preuzima lavovski deo obaveza u kući i porodici na sebe, teško se od lavice može pretvoriti u mačkicu.

PageBreak

Suptilni znaci želje važni za partnere

Obrnuto, ukoliko iscrpljuje kućni budžet preko svake mere ili izneverava zajedničke planove, partner će teško doživeti seksualno uzbuđenje u situacijama povređenosti i razočaranja.

4. Ako nikada ne ustanove "znakove", sitne, suptilne signale da je večeras "njihova noć", ako postoji i najmanje ustručavanje kod jednog ili drugog partnera da će delovati raskalašno ili nezasito, onda seksualne želje ne mogu da se ispolje u potpunosti.

5. Ako se jedan partner koristi seksom kao sredstvom kažnjavanja, na primer, zbog neke prevare ili druge greške, onda krevet postaje poprište bitke, a ne oaza ljubavi.

6. Strah od neplanirane trudnoće kao i od seksualno prenosivih bolesti može ograničiti želju oba partnera, a žene se više od muškaraca pribojavaju da će ih usled trudnoće partner napustiti. Inhibirajuće deluje i strah bračnih partnera da bi usred njihovog seksualnog čina u sobu mogla slučajno ući deca.

7. Osećaj krivice ukoliko je jedan od partnera upleten u drugu ljubavnu avanturu ograničava seksualnu želju.

8. Depresija i anksioznost umanjuju želju za seksom.

9. Antidepresivi, sedativi, lekovi za visok krvni pritisak i različita srčana oboljenja, kao i povrede kičmene moždine ugrožavaju seksualni apetit.

10. Posle rođenja deteta, dešava se da žena ne oseća snažnu seksualnu želju ili da muškarac bude tako traumatizovan trudnoćom i/ili porođajem da ne želi telesni kontakt s partnerkom.

11. Uživanje u ljubavi s partnerom ponekad traje sve dok zagrljaji i maženje ne stignu do "onog pogleda" koji znači otvoreni poziv na seks, a odbijanje prouzrokuje emocionalnu povredu i osećaj odbačenosti.

12. Iskustvo seksualnog zlostavljanja - u bližoj ili daljoj prošlosti - smanjuje seksualnu želju.

13. Zapuštanje fizičkog izgleda ili higijene odbija partnera.

14. Nivo hormona je promenljiv. U slučaju dužih perioda odsustva seksualne želje, možete ga laboratorijski proveriti.

Izvor: Lovesensa