Kako se zaljubljuje žena, a kako muškarac? Psiholozi su našli razlike, njega opisuje brzina, nju budućnost

Ljubav ne čini svet savršenim, čini ga posebnim, a svaka osoba je jedinstvena i opisani obrasci se mogu manifestovati na različite načine. Ključ uspešne veze jeste prihvatanje razlika. Kako se zaljubljuje žena, a kako muškarac?

Shutterstock

Ljubav nije gledanje jedno u drugo, već gledanje zajedno u istom pravcu, ove reči Antoana de Sent Egziperija tačno odražavaju suštinu dubokih odnosa. Ali muškarci i žene putuju do ove dubine drugačije. Sećate se trenutka kada ste prvi put osetili leptire u stomaku? Kada su misli o tom čoveku ispunile svaki vaš slobodan minut, a srce počelo brže da kuca na sam pomen njegovog imena? Zaljubljivanje je neverovatno stanje koje svako doživljava na svoj način. Međutim, primetne su razlike u tome kako se ovaj proces odvija kod muškaraca i žena.

Sve su to hormoni

"Mi ne biramo u koga ćemo se zaljubiti, to odlučuje naša biologija“, kažu neuronaučnici. Naš mozak u velikoj meri određuje kako se zaljubljujemo. Žene imaju aktivniji limbički sistem, odgovoran za emocije. To dovodi do činjenice da žene oštrije percipiraju emocionalne nijanse odnosa. Muški mozak pokazuje povećanu aktivnost u oblastima povezanim sa vizuelnom percepcijom i prostornim razmišljanjem. I stoga, spoljna privlačnost partnera često igra primarnu ulogu za njih u početnim fazama zabavljanja.

Hormoni takođe igraju važnu ulogu. Oksitocin ili hormon vezivanja proizvodi se u većim količinama kod žena. Testosteron kod muškaraca utiče na impulsivnost i intenzitet želje. Serotonin ili hormon sreće može da opadne kod oba pola, izazivajući karakterističnu "opsednutost“ predmetom ljubavi.

Munjevito brz prvi utisak

Fenomen muške ljubavi može se opisati jednom rečju - a to je brzina. Za razliku od žena, muškarci su u stanju da dožive snažan emocionalni izliv bukvalno za nekoliko sekundi. Dovoljna je posebna kombinacija osobina u izgledu, karakterističan gest ili prolazni osmeh - i čovek već oseća neodoljivu privlačnost. Priroda je stvorila jedinstveni hormonski koktel koji određuje karakteristike muške percepcije odnosa. Zanimljiva činjenica: smanjeni nivoi oksitocina u muškom telu značajno utiču na formiranje emocionalnih veza. Zato na početku veze muškarac može pokazati strastvenu zainteresovanost, ali istovremeno mirno podneti privremenu razdvojenost.

Shutterstock 

Faze razvoja odnosa očima muškarca

U početnoj fazi, muška pažnja je usmerena na spoljašnju privlačnost i harizmu izabrane osobe. I tokom ovog perioda, dugoročni izgledi za veze retko zaokupljaju muške misli. Prioritet postaje stvaranje prijatne atmosfere "ovde i sada" i primanje pozitivnih emocija iz komunikacije. Dalji razvoj odnosa može se odvijati po dva scenarija. U povoljnom slučaju, prvu privlačnost dopunjuju zajednički interesi, sličnost vrednosti i međusobno razumevanje. Tada se intenzivna ljubav pretvara u duboko osećanje koje može dovesti do stvaranja porodice. U nedostatku takve kompatibilnosti, interesovanje može da nestane u roku od nekoliko nedelja.

Zaljubljeni muškarac često iznenadi svojom odlučnošću i pritiskom u izražavanju naklonosti. Njegovo ponašanje može izgledati preterano aktivno - to je manifestacija drevnih instinkata "lovca". A takođe i želja za fizičkom intimnošću, da "poseduju“ ženu, igra značajnu ulogu za muškarca.

Međutim, važno je razumeti: intimna veza sama po sebi ne garantuje razvoj dubokih osećanja.

Čovek se zaljubljuje u ženu ne zbog toga ko je ona, već zbog toga kako se oseća sa njom. Sa primarnom privlačnošću, za razliku od žena, muškarci brže prelaze od vizuelnog interesa do emocionalne privlačnosti. To je zbog evolucionih mehanizama i karakteristika muškog mozga. Tokom perioda akcije, čovek počinje da pokazuje interesovanje kroz konkretne akcije, želju da pomogne i zaštiti, i želju da impresionira svojim dostignućima. Svest o osećanjima može doći kasnije nego kod žena. Muškarac počinje da primećuje da tokom dana razmišlja o svojoj partnerki, želi da sa njom podeli svoje uspehe i oseća potrebu za redovnom komunikacijom.

Kako se žena zaljubljuje

"Žena se često zaljubljuje u muškarca ne zbog onoga što on jeste, već zbog onoga što može postati. Odnosno, u budućnost.

U fazi posmatranja, žena počinje da primećuje detalje ponašanja potencijalnog partnera: kako komunicira sa drugima, način govora, odnos prema poslu i voljenim osobama. Ovaj period može trajati od nekoliko dana do meseci. Uporna pažnja čak i najatraktivnijeg muškarca retko izaziva trenutnu emocionalnu reakciju kod žene. To je zato što je priroda obdarila žene sposobnošću da pažljivo emocionalno skeniraju potencijalnog partnera. Svaki sastanak, svaki razgovor postaje deo složenog mozaika koji čini ukupan utisak o čoveku.

Biohemija vezanosti

Posebnu ulogu u formiranju ženske naklonosti igra intimnost. To je sve zbog velike količine oksitocina - hormona vezivanja. Nakon intimnosti, emocionalna veza sa partnerom postaje mnogo jača, što ženu čini ranjivijom ako se veza iznenada prekine. Žensko srce ima kapacitet za duboka i trajna iskustva. I to nije znak slabosti, već dokaz dubine osećanja i sposobnosti snažne emocionalne vezanosti.

U eri brzih zabavljanja i zavaravanja, prirodna sklonost žena ka dubokim, smislenim vezama može izgledati arhaično. Ali ona je ta koja često pomaže u stvaranju zaista jakih saveza.

Shutterstock 

Ključne razlike u izražavanju osećanja

"Muškarci vole očima, žene ušima“, kaže narodna mudrost. U pogledu brzine razvoja osećanja, žene pokazuju postepeni porast emocionalne privrženosti, dok su muškarci skloni naglim prelaskom sa interesovanja na ljubav. Žene češće izražavaju osećanja kroz verbalnu komunikaciju, emocionalnu podršku i pažnju na potrebe svog partnera. Muškarci više vole da demonstriraju svoju ljubav kroz konkretne postupke, materijalne manifestacije brige, fizičke intimnosti i zaštite, piše dzen.ru.

"Razumevanje je početak dogovora", napisao je Spinoza. Da biste prepoznali simpatiju muškarca, obratite pažnju na njegovu želju da provodite više vremena zajedno i da ga upoznate sa bliskim prijateljima, na njegovu spremnost da promeni svoje planove, brigu kroz postupke i njegovu otvorenost u razgovorima o budućnosti.

"Najvažnije u komunikaciji jeste čuti ono što nije rečeno." Što se tiče ponašanja muškaraca, važno je shvatiti da nedostatak stalnih poruka ne znači i nezainteresovanost, uzdržanost u izražavanju emocija nije jednaka hladnoći, a fokusiranost na posao ne isključuje duboka osećanja.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Dušan Blagojević - Zašto je 21. vek - vek usamljenosti  MONDO/Uroš Arsić