Dok većina ostalih tehnika meditacije zahteva samoću i tišinu, ova vas tera da se povežete sa zvukovima oko vas. Poziva vas da radite zajedno sa bukom umesto da se borite protiv nje. Cilj je da radije doživite zvukove kao vibracije, nego kao informacije.

"Praksa slušanja je način da komunicirate sa okruženjem tako primite svu energiju tog trenutka", kaže Sally Kempton, duhovni vodič i instruktor joge i meditacije u centru Awakened Heart Meditation u Karmelu, Kalifornija.

Kako vam pomaže? Ova vrsta meditacije je prilagodljiva pa je možete praktikovati i u situacijama koje bi sprečile druge vrste - kada je bučno i kad niste sasvim sami, u gradskom prevozu, kancelariji. (Kemptonova je jednom držala radionicu meditacije slušanja u prepunoj prodavnici). Ljudi sa nemirnim umom će, međutim, ovu vrstu meditacije morati da upare sa meditacijom sa disanjem ili sa mantrom. Ipak, mnogi se sa zadovoljstvom okreću ka spoljašnjosti umesto ka unutrašnjosti i smatraju da je ovu meditaciju lako savladati.

"Na kraju praktikovanja meditacije slušanja osećaćete se svežije, zrelije i u skladu sa svojom okolinom", kaže Kemptonova.

Koliko traje? Počnite sa sesijama od po pet minuta a zatim svaki sledeći put dodajte po nekoliko minuta kako biste na kraju stigli do 15 ili 20.

Kako da je praktikujete?

1. Sedite u udoban položaj i zatvorite oči (možete ih i držati poluotvorene).
2. Kako biste se skoncentrisali i utišali, obratite pažnju na dah ali nemojte pokušavati da ga promenite.
3. Zatim, "naćulite" uši i usmerite svest na zvukove oko vas. Cilj je da slušate čitav spektar zvukova, a da ih ne identifikujete i ne favorizujete neke od njih. Oslušnite i tihe zvuke i tišinu, kao i one dominantne.
4. Kada primetite da ste počeli da identifikujete zvukove ("to je motor", "ovo je komšijin televizor"), nežno preusmerite pažnju sa slušanja jednog zvuka na ceo spektar zvukova.
5. Na kraju, polako otvorite oči, ustanite i nosite ovu svesnost sa sobom koliko god možete.