Kamen temeljac svih tehnika meditacije predstavlja fokusiranje na nešto što sve vreme radimo ali retko primećujemo: disanje. "Obratite pažnju na svoj dah, i to je sve", kaže Richard Rosen, autor knjige "The Yoga of Breath" i jedan od osnivača centra Piedmont Yoga u Oaklandu, Kalifornija.

Na kraju, možete raditi na tome da menjate svoj dah i šaljete ga u druge delove vašeg trupa. Ali, za početak, samo budite svesni svakog udaha i izdaha; pustite vaš um da prati kako se dah kreće, da pamti kuda ide i da razume vaš jedinstven "identitet disanja".

Kako vam pomaže? Koristite ovu vrstu meditacije da se fokusirate, bilo kada i bilo gde. "Možete da se 'povučete' u sopstveni dah svaki put kada se osetite umorno ili pod stresom", kaže Rosen.

Koliko traje? Počnite sa 10 minuta, a posle nekog vremena pređite na 15 i na kraju na 20 minuta.

Kako da je praktikujete?

1. Sedite u udoban položaj sa prekrštenim nogama. Ili lezite na leđa, ispruženi, sa čvrstim jastukom ili urolanim peškirom ispod kolena. Ruke bi trebalo da ispružite pod uglom od 45 stepeni u odnosu na torzo.

2. Udišite i izdišite tiho kroz nos. Osetite svaki dah kako prolazi kroz vaš torzo. Osetite kuda prolazi kroz vaše telo a kuda ne.

3. Primetite kako se vaš dah menja dok se fokusirate na njega, i kako se sa tim menja i vaša svest. (Rosen ovaj proces poredi sa povratnom spregom između daha i "svedoka" koji ga posmatra).

4. Kada misli počnu da vam lutaju, polako ih preusmerite na disanje.

5. Počnite da vodite svoj dah ka delovima vašeg tela za koje osećate da "ne dišu". Zamislite da je vaš trup posuda i pokušajte da aktivno šaljete dah ka mestima do kojih obično ne dolazi, poput karlice ili donjeg dela leđa. Nemojte to raditi na silu, već omogućite dahu da prati vašu svest.

6. Na kraju procesa, promrdajte prstima na šakama i stopalima a zatim istegnite ruke i noge. Ako ste u ležećem položaju, okrenite se na stranu i napravite pauzu pre nego što se vratite u sedeći položaj. Ustanite polako, podižući prvo trup pa glavu.