Dula (eng. doula) vodi poreklo od grčke reči δούλη (doulē) koja označava "ženu koja služi". Ova tradicija datira iz doba antičke Grčke kada su ženama koje nisu imale bliske rođake da im pomognu pri porođaju, pomagale dule ili žene koje su služile porodicama.
Dule su žene koje su pružale emotivnu i fizičku podršku, snažile i ohrabrivale tokom porođaja, podvezivale pupčanu vrpcu nakon rođenja, brinule oko nege majke i bebe. Mirjana Gnjatić je jedna od prvih dula u Srbiji. Ona veruje u ženu i rađanje i ima veliko iskustvo koje je stekla kroz obuke i rad sa ženama. Majka je dvoje dece (koju je rodila kod kuće bez pomoći medicinskog osoblja), instruktorka joge za trudnice i naš je vodič do sazananja šta znači biti dula.
Njen put započeo je tako što je otputovala na seminar koji je držao Mišel Oden (Michel Odent), zatim je upisala dopisni kurs u Childbirth international (organizacija za obuku dula). Pratila je seminar sa Debrom Pascali Bonaro, predstavnicom DONA International (najuglednijom, najstarijom organizacijom dula u svetu), ženom koja je snimila film Orgasmic Birth (Orgazmički porođaj).
Ko je istinski dula
Dula pruža nemedicinsku, tj. emotivnu i psihofizičku podršku tokom porođaja. Tokom trudnoće ona pruža informacije koje omogućavaju da trudnica dobije potpuni uvid u porođajni tok i opcije koje može da iskoristi, tako da može da se odluči za ono što joj najviše odgovara. To je humana profesija koja podrazumeva da se nekom pruži ljubav, podrška, saosećanje, vera u snagu svake žene da rodi. Porođaj tada postaje divna uspomena na rođenje kako bebe, tako i žene kao majke. Dule su kao dobre vile koje su tu za porodilje i zastupaju je u trenucima kada je u bolovima, skoncentrisana na porođaj i kada su joj više nego ikada potrebni mir, podrška i sigurna ruka osobe koja sprovodi njene želje u pogledu toka porođaja.
"Želim da napomenem da dula nije medicinski radnik, niti služi da zameni babicu ili akušera. Ona poseduje strast za rađanjem i poverenje u ženinu sposobnost da rodi," kaže Mirjana.
"Prisustvo dule na porođaju skraćuje trajanje porođaja, na najmanju meru svodi mogućnost komplikacija, smanjuje potrebu za indukcijom, forcepsom ili vakuumom, kao i stopu carskog reza, majčin zahtev za epiduralnom analgezijom i lekovima za umanjenje bolova, mogućnost pojave postporođajne depresije. Takođe olakšava uspostavljanje dojenja.
Tokom porođaja ona primenjuje tehnike za fizičku udobnost (poput masaže, zauzimanja položaja za rađanje, tehnika relaksacije...) i time omogućava da porođaj bude srećno iskustvo i za majku i za bebu.
Dula prepoznaje faze porođaja i emocionalne potrebe žene tokom rađanja. Dula je satima uz porodilju, zapaža promenu u ženinom načinu na koji se kreće, njenom glasu, pogledu, položajima koje zauzima. Prati njeno stanje svesti i spremna je da odgovori na njene potrebe. Ona je sluša i spremna je da reaguje na njenu želju / sumnju za odlaskom u porodilište. U komunikaciji između majke, partnera i lekara ona je most i podrška porodilji podsećajući je iznova i iznova na njenu sposobnost i snagu da rodi.
Dula od davnina služi porodici, tako da ona nije zamena za partnera. Ona, zapravo, pomaže ocu da se uključi u iskustvo i da shvati koja je njegova uloga. Ona je u službi porodice, a "porođaj je upravo trenutak u kojem se rađaju i majka i otac, trenutak u kome nastaje porodica," kaže Mirjana.
Dula - kroz istoriju do danas
Od davnina postoji tradicija da su žene okružene majkama, sestrama i prijateljicama tokom porođaja, iako su tu prisutni i babice, lekari i ostalo medicinsko osoblje. Žene su oduvek bile podrška ženi jer imaju vrlinu da saosećaju iskustvo rađanja, kao i emotivnu povezanost sa ženom koja treba da donese novi život. Do 19. veka žene, koje su preteče današnje dule, bile su tradicionalne babice, bez treninga ili formalnog medicinskog znanja, ali su svoje veštine i znanja sticale od drugih žena, svojih baka, majki, sestara. Tokom srednjeg veka žene koje su praktikovale ove veštine bile su često proganjane i proglašavane vešticama.
Transformacija kroz porođaj
Danas je dula profesija o kojoj se još uvek malo zna. Mnoge žene, kao i ginekolozi, akušeri, babice nisu otvoreni za ovakvu vrstu podrške na porođaju. S druge strane, jasnoća termina dula, njena tradicionalna postojanost u svim zajednicama tokom istorije, značaj i kvalitet, prevazilaze predrasude i strepnje.
U Engleskoj, Americi, Kanadi i Australiji postoje organizacije koje se bave promocijom i obučavanjem budućih doula. Za sve one koje žele da se bave ovom profesijom, postoje sledeće organizacije: DONA International i CAPPA na teritoriji SAD i Kanade, Nurturing Birth na teritoriji UK i Bliskog istoka, Childbirth International...
Postoji priča o šarenoj gusenici koja je u potrazi za sobom počela da se penje na vrh ogromnog stuba, prekrivenog brojnim migoljećim gusenicama koje su pokušavale da stignu do vrha. Putem je pitala ostale znaju li šta je na vrhu, a one su odgovarale da ne znaju, ali da je sigurno nešto jako dobro čim svi žele da tamo stignu. Šarena gusenica je odlučila da se zaustavi, odlučila je da to više nije njen put, zatvorila se u čauru i ušla u svoj bol. Posle nekog vremena proletela je kao srećni leptir, posmatrajući ostale kako se i dalje guraju uz stub. Ova priča govori o potrebi da žena tokom porođajnih faza uđe u svoj bol, te da porođaj doživi kao ličnu transformaciju. Mirjana o ovome svedoči na osnovu svog iskustva:
Projekti za budućnost
"Moja dva vrlo duboka, ekstatična i transformišuća iskustva porađanja navela su me na put zahvaljujući kojem bih i drugim trudnicama uspela da prenesem svoje doživljaje i snagu iskustva, da im budem podrška, inspiracija, izvor snage. Naravno da nije cilj da se one, kao i ja, porode same kod kuće, već da prikupe snagu i pogledaju u svoje srce i otkriju kakvo je zaista iskustvo koje žele za sebe i svoju bebu. Ukazujem im na načine pomoću kojih svaka od njih može da se približi svojoj viziji", kaže Mirjana.
Njena poseta seminaru Mišel Odena bila je značajno iskustvo. Na seminaru je saznala mnogo toga, a najvažnije je da je osnovna potreba žene koja rađa to da se ona ne uznemirava! Kao posledicu uznemiravanja fiziološkog procesa rađanja, neminovno dolazi do komplikacija i intervencija. Važno je i da žena ima veru u svoje telo jer joj upravo to omogućava da se opusti i porodi. Ženina potreba je da bude okružena toplinom, saosećanjem, da bude sigurna u one koji su oko nje, da pored nje bude bliska osoba... Mirjana ima želju da sve što je usvojila tokom svoje edukacije prenese i učini dostupnim.
Kod nas žene treba da shvate da je porođaj iskustvo koje ne moraju da prođu same, da tokom bola neko može biti tu za njih i njihovu sigurnost, da mogu da pokažu svu svoju ranjivost i da ih niko ne uznemirava.
"Kroz projekat 'Snaga rađanja' koji je još uvek u povoju, želim da predočim ženama vrednosti i značaj prirodnog porođaja, načine na koji mogu da se za njega pripreme. Želim da informišem žene o dulama kako bi počele da se aktivno zalažu sa sebe i za svoj porođaj. Porođaj je iskustvo koje čitavog života ostaje sa njima u svesnom ili nesvesnom sećanju. Želim i da organizujemo prvu DONA obuku za dule kod nas", kaže Mirjana.
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!