Pružiti oslonac čoveku, dati mu sve uslove za normalan i zdrav život jedna je od krucijalnih obaveza društva. Međutim, opšte dobro često se zapostavi u moru individualnih "problema" i tek ponekad - kad se distanciramo od svojih muka i nađemo snage da se osvrnemo oko sebe, postanemo svesni činjenice da se na mnogim mestima na planeti ljudi još bore za elementarne stvari u životu.

Jedna od ugroženih i zaboravljenih grupa društva su žene na selu čiji se internacionalni dan obeležava širom planete 15. oktobra. Glavne "hraniteljke" društva koje u nekim delovima sveta čine 70 odsto poljoprivredne snage, nalaze se na samoj socijalnoj margini, u neravnopravnom položaju sa mnogima.

"Ukoliko ženama oduzmemo osnovna prava i mogućnosti za normalan život, uskraćujemo njihovoj deci i društvu bolju budućnost a samim tim "hranimo" siromaštvo i glad," rekao je Ban Ki-moon povodom Svetskog dana žena na selu. Od 2008. godine, kada je ovaj dan prvi put obeležen, raznim manifestacijama se pokušava ukazati na težak položaj žena u ruralnim sredinama i probleme s kojima se one svakodnevno suočavaju - težak fizički rad, odsustvo vrednovanja njihovog rada, mali procenat sopstvene imovine i gotovo potpuno zanemarivanje sebe i svojih potreba zarad porodice i radne obaveze.

Ujedinjene nacije su 15. oktobar odabrale s jasnom namerom da prethodi 16. oktobru kada se obeležava Internacionalni dan hrane, odnosno 17. oktobru koji je određen za Svetski dan iskorenjavanja siromaštva. Na taj način se isto želelo ukazati na to koliko je uloga žene u globalnoj ishrani i siromaštvu značajna i velika.