Za vreme planiranjatrudnoće, doktori preporučuju pojačan unos određenih grupa nutrijenata. Saznajte koji su najpotrebniji vitamini i minerali i u kojoj količini bi trebalo da ih unosite, piše Yumama.

Idealno vreme za trudnoću: u kojim godinama je najbolje roditi dete

Tokom trudnoće, vaše telo treba dodatne vitamine i minerale za vas i vašu bebu koja raste. Svakodnevno uzimanje vitamina pre trudnoće će vas osigurati od manjka istog za vreme začeća, preko trudnoće do dojenja.

Dnevna rutina bi trebalo da podrazumeva najmanje 400 mcg folne kiseline da bi ste predupredili defekte nervnogsistema, koji se razvija u prvih 28 dana trudnoće - pre nego što i ustanovite da vam menstruacija kasni.

Koji vitamini i minerali su vam potrebni?

Folna kiselina

Folna kiselina se dobija sintezom iz folata vitamina B, koji se nalaze u lisnatom povrću. Neki prenatalni vitamini imaju 800mcg folne kiseline, koji su dozvoljei i pomažu u prevenciji defekata kod novorođenčadi. Ako ste ranije imali trudnoću u kojoj je došlo do sličnih defekata možda vam trebaju i veće količine folne kiseline nego što je uobičajeno (posavetujte se sa svojim doktorom).

DHA

Želite li pametniju bebu? Mnogi prenatalni vitamini uključuju DHA (dokozaheksaenska kiselina), zasićena omega-3 masna kiselina koja podstiče razvijanje bebinog mozga i očiju. Losos, orasi i seme lana su dobri izvori omega-3 masti.

Vitamin D

Treba vam 600 IU/dnevno vitamina D tokom trudnoće. Većina preparata koji se koriste tokom planiranja trudnoće imaju 400 IU, tako da vam trebaju dodatni izvori. Prekomerne količine vitamina D međutim nisu dobre, tako da nemojte prekoračiti iznos od 2,000 IU do 4,000 IU po danu.

Kalcijum

Kalcijum vam pomaže u zaštiti od gubitka gustine kostiju tokom trudnoće- od velike je pomoći kada u vama raste još jedan skelet! Uzimajte 1000mg po danu.

PageBreak

Zdrava ishrana je presudna za pravilan rast bebe

Ako mlečni proizvodi nisu vaš izbor, jedite hranu bogatu kalcijumom kao što su brokoli, kelj, pasulj i narandže.

Vitamin B6

Nije lako biti osetljiv! Vitamin B6 vam pomaže kod ublažavanja jutarnjih mučnina, naučnici savetuju oko 50mg vitamina B6 dnevno.

Važno naučno otkriće za sve buduće mame: evo koji vitamin u trudnoći sprečava pojavu autizma

Gvožđe

Ako ste skloni anemiji, izaberite suplement sa većim nivoom gvožđa, ali znajte da gvožđe može da izazove mučnine i zatvor. Ako niste anemični, uzimajte najmanje 27 mg/dnevno. Možete ga pronaći u crvenom mesu, ribi, pasulju i grašku, kao i soku od suvih šljiva. Bolje ćete apsorbovati gvožđe kada jedete hranu bogatu vitaminom C, kao što su paradajz i citrusno voće.

Nisu svi prenatalnisuplementi isti i nisu svi testirani da bi bili sigurni za upotrebu kod trudnica. Izaberite prenatalne suplemente pažljivo i neka se podudaraju sa vašim dnevnim rutinama - razmišljajte o maksimalnom učinku sa minimalnim brojem suplemenata.

Npr, previše vitamina A može biti štetno za vašu bebu i često se redukuje unos, što je razlog da obične multivitaminske formule neće biti dovoljne tokom trudnoće i posle.

Suplementi neće nadoknaditi lošu ishranu - hranite se u skladu sa dnevnim potrebama trudnice.

Da li otežano gutate kapsule? Potražite one koje se žvaću, tečne ili gumene prenatalne vitamine.

Izbegavajte biljnesuplemente - mnogi od njih su rizični za zdravlje bebe. Posavetujte se sa lekarom ili apotekarom pre nego što ih uzmete.

Koje količine vitamina i minerala su potrebne?

  • Folna kiselina 400 mcg
  • Vitamin D 400 IU
  • Vitamin C 70 mg
  • Vitamin B12 6 mcg
  • Vitamin E 10 mg
  • Tijamin 3 mg
  • Riboflavin 2 mg
  • Niacin 20 mg
  • Cink 15 mg
  • Kalcijum 200 do 300 mg
  • Gvožđe 27 mg

Izvor: Yumama