Kao ljudska bića oduvek se pitamo ko smo, odakle dolazimo, kuda idemo, koja je naša svrha u životu... Naš život bez svrhe gubi smisao, a čovek bez cilja gubi motivaciju. U indijskog tradiciji veliku i važnu ulogu podele ispravnog i pogrešnog, kao i ostvarenja sopstvene svrhe imaju purusharthe - četiri cilja života. To su dharma (dužnost, etika), artha (prosperitet, bogatstvo), kama (zadovoljstvo, čulnost) i moksha (potraga za oslobođenjem, sloboda). Purusharthe su nacrt ispunjenja čovekove svrhe, putokazi ka uspešnom, ispunjenom i harmoničnom življenju.

Radeći na njima možete da izbalansirate sve segmente u životu na najdubljem nivou svog bića. O njima je opširno pisano u epu Mahabharata, epskoj indijskoj pesmi Bhadgavad Gita i upletene su u jogijsku tradiciju na najdubljim nivoima. Međutim, njihovi koreni su zapravo u Rigvedama, u kojima se navode kao inherentne vrednosti Univerzuma. Kosmos se doživljava kao živo biće, a zakon, prosperitet, želja i sloboda kao njegovi delovi. To nisu samo naše brige i psihološki koncepti protiv kojih treba da se borimo, ili koje treba da pobedimo. Kada ih prihvatimo kao žive, tada mikrokosmos dovodimo u ravan sa makrokosmosom i pred nama sve postaje jasno i dostupno.

Na putu ispunjenja svrhe

Grubo prevedeno, purusha znači "duša", esencijalno sopstvo koje je nepromenljivo, koje se ne rađa i ne umire već pripada Univerzumu. Artha znači "sposobnost" ili "sa svrhom, u svrhu". Kada se spoje - purushartha znači "u svrhu duše" ili "svrha bića" i sam koncept zahteva da obuhvatite širu sliku svog života, da se zapitate da li provodite dan za danom ispunjavajući i podržavajući svoju svrhu, potrebe svog unutrašnjeg sopstva.

Da biste ispunili ono što vaša priroda od vas traži, razumevanje četiri purusharthe i njihovo balansiranje vam može pomoći. One su sofisticirani način da živite uravnoteženo, ali zahtevaju samorefleksiju - da se zapitate "Koju od ovih oblasti previše naglašavam?", "Da li se dobro provodim ali u suprotnosti sa svojom etikom?", "Da li sam odličan učitelj, ali nisam našao način da zarađujem za život?", i slično. Sve ono čime se ne pozabavite, vratiće se da vam zada udarac. Uz pomoć ova četiri cilja života prema joga načelima možete da procenjujete svoj život, da donesete ispravne odluke i da razrešite praktične dileme tako da na najvišem nivou odajete počast životu.

PageBreak

Koja je vaša dužnost?

Dharma - dužnost

Dharma je velika i značajna reč i u prevodu znači "dužnost", "moral", "pravednost", "rad", "zakon", "istina", "odgovornost", a predstavlja i duhovna učenja koja se odnose na sve gorenavedeno. Samo značenje reči je sinonim za vašu svrhu života, za snagu da svakog dana ustanete i uradite ono što treba.

Postoji univerzalna dharma poznata kao sanatana dharma koja je u korenu samog postojanja. Ona je izvor fundamentalnih ideja dobrog i pogrešnog koje su duboko usađene u ljudsku svest.

Ali uporedo sa tim univerzalnim poretkom u svakom od nas postoji individualna dharma ili svadharma kao rezultat i posledica našeg rođenja, karme, talenata i izbora koje pravimo u životu. Dharma se odnosi na akcije koje se od vas zahtevaju u životu i to na više nivoa. Na primer, kao majka vaša dužnost je da podižete dete. Kao menadžer, vaša dužnost je odgovorno obavljate posao. Kao građanin ove zemlje vaša dužnost je da plaćate porez...

Šta god da radite, vaša dharma je da to radite dobro, da služite sebi i svom životu u sadašnjem trenutku, i da vas sve to nosi ispunjenju i osećaju potpunog ostvarenja. Vaša dharma treba da vlada svakom akcijom i odlukom u životu, a da biste je razumeli i da biste znali živite li prema svojim idealima, postavite sebi sledeća pitanja:

1. Koja je moja uloga u životu?
2. Koje su moje obaveze? Koje su ispravne?
3. Koja su moja dela kada sam u službi najvišeg dobrog?
4. Da li sam na putu ispravnog činjenja?
5. Kako najbolje mogu da služim svetu oko sebe?

PageBreak

Kako da ispunite svoju svrhu?

Artha - prosperitet

Definiše se kao "materijalni prosperitet", "bogatstvo", "obilje", "uspeh". Artha je materijalni komfor koji vam je potreban da biste lagodno živeli u ovom svetu. I više od toga - artha je kapital, stvari (predmeti, kompjuter, poslovno odelo, stan, auto, olovka, papir) - sve ono što vam je potrebno da biste ispunili svoju dharmu. Ako pojednostavimo, artha je sve ono što podupire ispunjenje vaše svrhe. Na primer, za učitelja joge, artha su vreme i prostor za održavanje časa. Ali može da obuhvati i vaše obrazovanje, znanje, iskustvo - sve ono što će vam pomoći da ispunite svoju dharmu, na primer, direktora, doktora, advokata, majke... Takođe podrazumeva dobro zdravlje i novac.

U današnjem svetu, artha može da vam bude i cilj kojem ćete stremiti, jer je jedna istina postala jasna - ono što vam je potrebno zavisi od onoga što jeste. Za prosjaka na ulici, artha je činija za novac. Za menadžera u poznatoj firmi je da vozi dobar automobil. Svakome od nas potrebna je odgovarajuća artha kako bismo odigrali svoju ulogu i ispunili svoju svrhu. Prema tome, bogatstvo nije loše ako služi ispunjenju dharme, ali treba biti obazriv, jer ljude lako ponese pojam sticanja materijalnog. Ono što artha traži od nas je da naučimo da živimo vešto u materijalnom svetu koji postoji da bi nama koristio, a ne mi njemu. Ali to zahteva od vas da sebi postavite pitanje: Šta ja vidim kao istinsku vrednost? Ljudima je potrebno da skupljaju arthu da bi se osećali dostojanstveno, a da biste uspešno radili na svom prosperitetu, zapitajte se sledeće:

1. Ako znam svoju dharmu, šta mi je potrebno da odigram svoju ulogu u životu?
2. Kako definišem vrednosti?
3. Da li imam dovoljno?
4. Da li me stvari koje posedujem čine srećnim ili mi kradu radost?
5. Da li se plašim da imam više od ovoga što imam sad?
6. Da li se plašim da ću imati manje nego što imam sad?
7. Šta bogatstvo znači za mene osim novca?

PageBreak

Koliko uživate u životu?

Kama - zadovoljstvo

Kama ili želja za zadovoljstvom je ono što čini da se ova planeta okreće. Želja za postizanjem zadovoljstva je pokretač ljudskog ponašanja - vezana je za senzualnost ali ona podrazumeva i umetnost, lepotu, intimnost, prijateljstvo, ljubaznost - sve ono što donosi svetlost i radost u naše živote. Međutim, prenaglašena kama može da vodi ka preterivanju, preteranom uživanju u zadovoljstvu, porocima, pohlepi, i svim ostalim smrtnim gresima. Ako se kama postavi u koncept dharme, razumemo da je ona deo bogatstva i ispunjenosti života. Mi živimo kako bismo ispunili svoju svrhu ali tokom tog putovanja snagu dobijamo iz zadovoljstva - ljubavi u porodici, među prijateljima, na poslu i iz harmonije sa svetom oko nas.

Fokusirajući se na zadovoljstvo koje vas suštinski ispunjava, to vas vodi ka ispunjenju vaše dharme i sopstvene strasti. Strast nije problem - strast je rešenje. Pronađite svoje rešenje pitajući se u dubini svog bića o sopstvenom traganju za zadovoljstvom. Postavite sebi ova pitanja:

1. Šta stvara strast u meni?
2. Šta mi donosi zadovoljstvo?
3. Da li uživam u svom životu?
4. Da li sam srećna/an?
5. Šta me brine?
6. Za čime žudim?
7. Šta mi je najveća želja?
8. Da li sam zavisna/tan?
9. Da li me moja zadovoljstva vode ka ili od životne svrhe?

PageBreak

Koliko sam slobodan/na u životu?

Moksha - sloboda

Cilj svakog od nas je da bude slobodan - želimo slobodu od i slobodu za. Slobodu od patnje i slobodu za uživanje, slobodu da izrazimo kreativnost i da živimo srećni i ispunjeni. U najširem, najvećem, najznačajnijem smislu moksha znači dostizanje nirvane, ili potpuno oslobađanje od ciklusa inkarnacije, odnosno samsare. Problem sa mokshom je kada se zapitamo da li postajemo slobodni ili se rađamo slobodni. Da li je sloboda cilj ili naša priroda. Jedno viđenje je da je moksha suprotno do dharme, drugo viđenje je da je sloboda u našoj prirodi, da je ona uvek i svuda sa nama. Svaki put kada pogledate bebi u oči, vidite nagoveštaj mokshe, osećate da vam se otvara dublji smisao sopstvene slobode i izbora...

Međutim, istina je da razmišljajući o svojoj slobodi dajete smisao svojoj dharmi i svemu što radite u životu. Slobodni ste onoliko koliko sebi dajete osećaj slobode. Postavite sebi nekoliko pitanja kada ispitujete ulogu mokshe u svom životu:

1. Šta radim da se oslobodim od aktivnosti i precepcija koje me čine nesrećnim?
2. Kako se upletem u sopstvene emocije?
3. Za šta biram da se vežem?
4. Da li se osećam kao da sam u zamci?
5. Mogu li se osloboditi krivice prema sebi i drugima?
6. Kako mogu da oslobodim svoj um?

Četiri cilja/smisla života

Ključna stvar u radu na purusharthama jeste da preispitujete esencijalne koncepte i njihove uloge u vašem životu, ali i da proveravate koliko su dobro balansirani. Ako prenaporno radite kako biste otplatili kredit ili školovali decu - to je previše dharme a malo kame. Ako ste previše uronjeni u zadovoljstvo, radite samo ono što vam se dopada i zanemarujete porodicu i prijatelje - prenaglašena je kama a nedovoljno naglašena dharma. Ako ste previše fokusirani na sticanje novca i nemate vremena za meditaciju, naglašena je artha a premalo je mokshe. A ako previše vremena provodite meditirajući dok nemate novca za stanarinu - previše mokshe a premalo arthe.

Balans između ova četiri cilja će se stalno menjati - u zavisnosti od perioda života, meseca, nedelje, pa čak i iz minuta u minut i rad na njima ne može se shvatiti bukvalno. On podrazumeva napor da se suočite sa svetom sa svim svojim potencijalima, da živite svesno i da ne zapostavljate sebe. One nas uče da treba da meditiramo o svojoj ulozi u životu na ovom svetu, o svojim vrednostima, vezama i strastima. One nisu brige koje treba da rešite već delovi našeg bića koje treba da prigrlite, voleći život i sve u njemu.