Menopauza je životni period kod žena u kojem se menja hormonskaravnoteža i izostaje menstrualni ciklus, ali ovo stanje donosi i broje neprijatne simptome i rizik od različitih oboljenja, piše Lovesensa.

Najčešći simptomi menopauze su talasi vrućine (valunzi) i nagla promena raspoloženja, ali javljaju se i suvoća vagine, opadanje kose i dobijanje na težine. Žene u menopauzi imaju veći rizik da obole od osteoporoze. Međutim, umesto hormonskih terapija, postoje razni prirodni načini koji pomažu da sačuvate fiziko i mentalno zdravlje u menopauzi. Stručnjaci preporučuju da već u periodu pred menopauzu počnete da pijete ova tri lekovita napitka.

Čaj od konopljike preporučuje se u periodu perimenopauze i vrlo je efikasan u regulisanju talasa vrućine i smanjuje bolove u grudima (mastodinija). Ova biljka u sebi sadrži progesteron, pa je odlična u uspostavljanju hormonske ravnoteže između progesterona i estrogena. Konopljika se ne preporučuje onima koji uzimaju hormonsku terapiju povodom začeća, imaju karcinom dojke ili Parkinsonovu bolest.

Crvena detelina pomaže kod valunga i reguliše noćno znojenje kod žena u menopauzi. Takođe, ova biljka je odlična za smanjenje visokog pritiska, čuva zdravlje kostiju i jača imunitet. Crvena detelina sadrži fitoestrogen koji pomaže da uspostavimo hormonalni balans u telu.

Tokom 2009. gopdine dokazano je da zeleni čaj jača strukturu kostiju i smanjuje rizik od preloma, naročito kod žena koje su ušle u menopauzu. Zeleni čaj sadrži antioksidante, kofein i EGCG (epigalokatehin galat). EGCG ubrzava metabolizam, sprečava taloženje masnih naslaga i podstiče mršavljenje. Zeleni čaj treba da izbegavaju osobe koje imaju problem sa nesanicom.

Ukoliko ste ušli u menopauzu, na prirodan način regulišite neprijatne simptome i uživajte u novom periodu života koji donosi divna iskustva. Sve navedene čajeve pripremate na isti način, tako što u šolju vruće vode sipate kašičicu biljnog čaja.

Izvor: Lovesensa