Ova vežba vizualizacije omogućava vam da upoznate i razgovarate s mlađom verzijom sebe, onom koja je doživela sve ono što istražujete kad se bavite svojom prošlošću, koja je prva počela da veruje u kritike koje sebi upućujete.

Cilj je da saznate više o dečijem delu sebe i omogućite jačem, odraslom delu svoje ličnosti (vašem savezniku, a ne vašem kritičaru) da komunicira sa njim i da ga uteši.

Pripremite se

Relaksacija je korisno oruđe kada želite da se smirite i pročistite um. Nađite mirno mesto i postarajte se da vas ne uznemiravaju, ni drugi ljudi, niti vaš telefon. Sedite pravo u udobnu stolicu i zatvorite oči. Neka vam ruke padnu u krilo. Započnite sa dubokim udisajima. Sa svakim izdahom, dozvolite delu vašeg tela da se opusti. Krenite od vrha glave ka ramenima, nadlakticama, podlakticama i šakama, grudima, stomaku, nogama i zavšite sa stopalima. Dozvolite sebi da potonete u stolicu. Osećaćete se opušteno. Ukoliko vam naiđu misli, otpustite ih.

Stupite u vezu sa svojim prošlim "ja"

Fokusirajte se na kritike koje najčešće upućujete sebi. Potom razmislite kada ste prvi put počeli da ih čujete i da verujete u njih. Stvorite mentalnu sliku sebe u tom uzrastu. Možda imate 10 godina, ili ste tek pošli u školu. Pokušajte da ocenite izraz na dečijem licu. Da li je srećno? Uplašeno? Uzbuđeno?

Izgovorite šta god vam padne na pamet. To može biti nešto poput: Zdravo! Kako si? Kako se osećaš? Šta se dešava u tvom životu?

PageBreak

Savezništvo umesto kritike

Obratite pažnju na njen odgovor kao i raspoloženje. Možda je stidljiva, povučena ili nepoverljiva. Možete joj reći:

Znam kako se osećaš, jer se i ja tako osećam. Čujemo toliko kritika na sopstveni račun, da smo počeli da verujemo u njih. Pokušaću to da promenim.

Naravno, ne morate pratiti taj scenario. Ovo je prilika da vidite šta krije starija, dublja verzija vas. Možda će vas ova vežba ostaviti potpuno ravnodušnim, a možda će vam pružiti neverovatne uvide u vaša osećanja.

Ono što je, zapravo, najbitnije jeste da uspostavite vezu sa detetom u sebi, i da mu prenesete da ćete se od sada truditi da budete njegov saveznik, a ne još jedan od kritičara.

Upoznajte taj pritajeni deo sebe. Možda će vam biti potrebno da vežbu ponovite nekoliko puta, sa različitim verzijama sebe u različitim uzrastima: napuštene četvorogodišnjakinje kada je tata otišao, osmogodišnje devojčice koja se oseća zanemareno zbog maminog novog braka, zbunjene dvanestogodišnjakinje na početku puberteta, nepopularne tinejdžerke koju zadirkuju u školi...

Pisanje pisama će vam pomoći da osvestite svoje misli i osećanja. Pokušajte da napišete pismo svom sebi danas iz pozicije svog mlađeg "ja", kao i iz pozicije svog današnjeg "ja" svojim roditeljima, objašnjavajući kako se vaša mlađa verzija oseća. Takođe biste mogli iz svoje današnje pozicije da napišete svom mlađem "ja" pismo u kome iskazujete svoju posvećenost prevazilaženju bola koje je iskusila.