Biti prisutan u sadašnjem trenutku, bez napora – to je mindfulness stanje. Tada kreiramo atmosferu odobravanja, koja nam omogućava da steknemo nove uvide u sopstveni život. Postajemo svesni telesnih procesa (ishrana, disanje, percepcija okoline), misli, emocija, ponašanja i duha (životna svrha, osećaj vrednosti).
Osetiti zadovoljstvo prihvatanja sebe i saosećanja sa sobom glavni je cilj mindfulness metode. Mindfulness nije kompatibilan sa premišljanjem i ponavljanjem istih načina razmišljanja. Zato je glavni cilj emancipacije da, među pravilima kojima se inače rukovodimo, otkrijemo nove poglede na mogućnosti koje imamo pred sobom. Do ovih novih mogućnosti dolazimo kroz uvide i razumevanje sopstvenih mentalnih procesa i automatskih misli koje mogu da se odnose na svaki deo naše okoline, ličnosti i izgleda.

Kako Šveđanke neguju svoju lepotu: kozmetika za negu tela za savršenu ravnotežu i opuštanje

Mentalna slika koju imamo o sopstvenom telu je zapravo način na koji mislimo o njemu i osećamo vezu sa njim. Ona utiče na oba pola, i na sve starosne grupe, a formira se na osnovu mišljenja koje imamo o sebi, ali i pod uticajem društva. Loša slika o sopstvenom telu ima izrazito negativne efekte po našu ličnost, jer umnogome oblikuje naše ponašanje. Pod uticajem negativnih emocija, ljudi će biti skloniji da se okrenu nezdravim dijetama i iscrpljivanju i, kakve god rezultate da postignu, zadovoljstvo će im stalno izmicati.

Uz tehnike fokusiranja pažnje na misli i disanje i kreiranja pozitivnih obrazaca mišljenja možemo preokrenuti situaciju. Pažljiv i nežan pristup prema sebi podstaći će nas da aktivno potražimo načine za uvođenje balansa u svoj život.

PageBreak

Probajte čudesan ritual sa ogledalom: ova mindfulness tehnika pomaže da zavolite svoje telo
Profimedia/Shutterstock probajte-cudesni-ritual-sa-ogledalom-ova-mindfulness-tehnika-pomaze-da-zavolite-svoje-telo1
Rital sa ogledalom

Misli koje zrače prezirom prema sopstvenom telu su kao gorivo za stres i još veći fizički napor. Ako su vaši kilogrami uporni i pokušali ste sve da ih se otarasite, verujem da niste pokušali da ih prihvatite. Razmislite o tome koliko su vam radosti doneli ti kolačići ili ta čokolada. Sigurna sam da ste, dok ste u njima uživali, pored kilograma viška sakupili i pregršt osmeha koje ste podelili sa prijateljima, i lepih uspomena. Krenite iz te pozicije. Sa osmehom. Volite ih.

Pogledajte se u ogledalu. Da, to je ono sa čime raspolažete. Ali ogledalo ne pokazuje vaš šarm, smisao za humor i harizmu. Sve su to vrednosti koje posedujete. Vi niste samo figura. Kada ste potpuno goli ispred ogledala, kažite sebi: „Volim te”. Teško je, možda čak i smešno, ali pokušajte. Videćete da je fenomenalan osećaj kada to čujete od nekoga od koga vam je i najpotrebnije – od vas samih.

Ovo je jedan od najbitnijih elemenata mindfulness metode, jer razvija svesnost u vezi sa emocijama, načinima ponašanja i bazičnim uverenjima. Kroz samoposmatranje počećete da identifikujete nepoželjne slojeve razmišljanja koji se odnose na vaše telo. To je savršena početna tačka.

Prvi korak je da primetite te načine razmišljanja, a sledeći da ih prihvatite. Zatim je na redu promena obrazaca: u prvoj sledećoj prilici, kada vam se javi misao o tome kako, primera radi, vaš stomak nije ravan, jednostavno pomislite da je savršen. Ovo kreiranje misli će vam u početku biti izazovno, ali vežbanjem postaje automatski proces. Jedino zamena negativnih misli pozitivnim daje rezultate.

Izvor: Sensa