Zastrašujuća je pomisao da proizvod koji svakodnevno koristimo za lepotu može da naškodi našem zdravlju, a jedina prava moć je - znanje. Zamena svih kozmetičkih preparata neke podjednako plaši, ali krenite s onim proizvodom koji ćete prvi da potrošite. Opremite se znanjem i alatima pomoću kojih ćete postati osvešćen potrošač.
Evo nekoliko tehnika kako kupovati pametnije i redukovati izloženost toksičnim supstancama...
Čitajte deklaracije
Naučili smo da čitamo deklaracije hrane, ali koliko često pročitate spisak sastojaka na deklaraciji gela za tuširanje ili kreme za ruke pre nego što ih ubacite u korupu? Iako može da bude zbunjujuće i zahtevno, ako naučite nazive samo nekoliko sastojaka koje bi bilo dobro da izbegavate, kao što su npr. parabeni, ftalati ili triklosan, znaćete kako da izbegnete neke od najškodljivijih.
Da biste i bez čitanja deklaracije dobili podatak da li je određeni proizvod dobar izbor, instalirajte na svoj pametni telefon aplikacije kao što su Think Dirty, Skin Deep ili Codecheck. „Skeniranjem“ proizvoda one nude zdravije alternative i uče nas o negativnim efektima potencijalno štetnih sastojaka. Think Dirty ocenjuje 12.000 proizvoda, koliko ih sadrži u bazi podataka, povezujući sastojke s nastankom raka, toksičnim uticajem na reproduktivni i imuni sistem i alergije.
Njegov „brojač“ štetnih sastojaka rangira proizvod od 1 (bezopasan) do 10 (ozbiljno štetan uticaj na zdravlje) u svakoj od kategorija. Na istom principu funkcioniše i Skin Deep koji će, uz rangiranje proizvoda, izvući i kratku listu najgorih sastojaka u proizvodu. Njegova baza broji čak 78.000 kozmetičkih proizvoda, pa je za najbolji rezultat optimalno koristiti više aplikacija jer često u svojim bazama imaju različite proizvode.
Koristite ređe
Svima su nam potrebni proizvodi za negu i ulepšavanje, ali onda kada je moguće koristite ih ređe ili odaberite organsku varijantu. Na primer, izbegavajte tamne boje za kosu jer sadrže kancerogeni katran, crvene i tamnije ruževe jer verovatno imaju olovo u sebi, proizvode koji ispravljaju kosu zbog štetnih formaldehida. Odlučite se radije za proizvode s kraćim spiskom sastojaka. To što imaju manje sastojaka ne znači da nisu delotvorni kao oni s „dugom“ deklaracijom ili da su bolji. Time se samo smanjuje rizik zbog izloženosti sastojcima koji mogu da iritiraju kožu jer manje sastojaka često znači i manji rizik od izloženosti delovanju diskutabilnih hemikalija, ali i kraće vreme dešifrovanja njegovih dejstava na zdravlje.
Izvor: Sensa
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!