Kako su kozmetički proizvodi najčešće namenjeni određenom tipu kože, i njihovi sastojci mogu da se razlikuju prema nameni. Ali, ta podela je samo načelna jer negujuće materije same po sebi imaju višestruko delovanje, a ujedno u sinergiji s ostalim sastojcima deluju na određena stanja. Na primer, ako je masna ili mešovita koža istovremeno i umorna, potrebna joj je sveobuhvatna revitalizacija.

Napravite vitaminski dodatak za kosu: prirodna nega koja kosi vraća sjaj i volumen

Postoji niz sastojaka biljnog porekla koji uravnotežuju problematičnu kožu, a istovremeno imaju i snažno antiejdžing dejstvo. Najpoznatiji među njima su glikolna kiselina iz grupe takozvanih AHA ili voćnih kiselina i salicilna kiselina iz vrbe – koje deluju protivupalno i podstiču uklanjanje odumrlih ćelija, vraćajući koži blistavost, glatkoću i jedrinu.

Ove kozmetičke proizvode ne smete da koristite na svoju ruku: važno upozorenje stručnjaka

Vitamin C i nikotinamid (niacinamid), poznatiji kao vitamin B3, takođe smiruju problematičnu kožu, a ujedno sprečavaju razvoj hiperpigmentacija i posvetljuju već postojeće, onemogućujući povećanu proizvodnju kožnog pigmenta melanina.

U nezi masnije kože sklone nepravilnostima često se koriste sastojci poznati po pročišćujućem delovanju, poput gline i ugljena, i biljne esencije koje uravnotežuju rad lojnih žlezda i smanjuju pore, kao što su borovnica, šećerna trska, kupina, hrastova kora, nim (neem), medveđe grožđe, čajevac, paradajz...

Čiste lice, ulepšavaju kosu i sprečavaju kašalj: napravite domaće preparate i lekove od citrusa (RECEPT)

Hijaluronska kiselina (koja se i prirodno nalazi u organizmu) može pak da se nađe u proizvodima za sve tipove kože jer je odličan ovlaživač, bez obzira na intenzitet lučenja lojnih žlezda. I sastojci bogati mineralima (na primer, izvorska termalna voda, morska voda, alge, ekstrakti vulkanskih stena) obilno se dodaju u sve vrste kozmetičkih preparata jer su blagotvorni za razna stanja kože.

Među hidratantnim sastojcima prednjače aloe vera, krastavac, ovas, razne cvetne i voćne vodice (npr. od različka, ruže, narandže, kokosa, maline, hamamelisa), ekstrakti poput alfa-bisabolola iz kamilice i biljni šećeri kao što je manoza, i nusprodukt u proizvodnji šećera, betain. Često se za hidrataciju koriste i D-pantenol ili dekspantenol (provitamin B5), kao i urea (koju koža i prirodno sadrži) jer izvrsno za sebe vezuju vodu, a ujedno deluju umirujuće. Budući da su za očuvanje vlažnosti kože potrebni i lipidi, odnosno masnoće, u hidratantne sastojke ubrajaju se i razna ulja, ponajpre od marelice, šljive, jojobe, konoplje, lana... Ulja su ujedno bogata tzv. vitaminom lepote, vitaminom E, koji revitalizuje kožu.

Prednosti nutrikozmetike: evo koji sastojci su presudni za lepotu kože

Snažno obnavljajuće i zaštitno delovanje imaju i pčelinji proizvodi – med, propolis, matični mleč. Za podmlađujuće dejstvo u kozmetičke preparate dodaju se i razne verzije kolagena, jedne od glavnih gradivnih belančevina u koži, ili se obogaćuju ekstraktima biljaka koje podstiču prirodnu proizvodnju kolagena, poput nara, borovnice, poljskog rastavića... Jednim od najjačih prirodnih antiejdž sastojaka smatra se resveratrol, antioksidans koji se dobija iz grožđa.

Sve više kozmetičkih preparata sadrži i probiotike jer takozvane dobre bakterije doprinose uravnoteženju funkcija kože – na primer, jačaju njenu otpornost i sposobnost hidratacije, a smanjuju prekomerno lučenje sebuma i preosetljivost.

Izvor: Lovesensa