Kada koža zavapi za dodatnom negom lekovitim preparatima zbog posebnih stanja ili za sastojcima koji će da odlože starenje, krema joj više nije dovoljna. Potrebna joj je koncentrisana nega, a ona dolazi u obliku seruma. Prirodna kozmetika, i ona poznatih brendova i ona koju sami pravite od vrlo vrednih sastojaka, ima svoje uzdanice u obliku kapljica koje sadrže kvalitetna hladno presovana ulja, ali i visokokoncentrisane aktivne materije koje su relativno nove na našem tržištu, a omogućuju bržu regeneraciju, hidrataciju i ishranu kože, kao i zaštitu od slobodnih radikala. Takođe, imaju i anti-age dejstvo i mogu da pomognu u zaštiti kože od sunčevih zraka i njenom izbeljivanju, ali i tamnjenju.

Upravo zbog toga što se u relativno malu bočicu može staviti višenamenski preparat, nega serumom može da bude korisna svakodnevna rutina. Pokazali su se odličnim u kombinaciji s dnevnim i noćnim kremama jer pojačavaju njihovo delovanje, ali mogu lako da se koriste i zasebno kada osetimo da koži treba dodatna pomoć.

Tri oblika

Serumi se mogu koristiti u tri osnova oblika – kao ulje, emulzija (sastoji se od jednake količine vodene i masne faze) i u obliku kapljica za lice. Sva tri oblika mogu da se koriste za sve tipove kože, a sastojci koji se dodaju u serum (pogledajte okvire) svojim specifičnim delovanjem odgovaraće posebnom tipu kože, ali i pomoći u rešavanju određenih problema. Zato je potrebno pažljivo odabrati formulu s odgovarajućim sastojcima. Serum će imati najbolje delovanje ako se na kožu, nakon njenog čišćenja i sušenja, na nekoliko minuta prisloni topao peškir kako bi se otvorile pore. Zatim se u tankom sloju nanosi serum i nežno utrlja u kožu kružnim pokretima, dok se oko očiju nanosi laganim tapkanjem, sve dok ga koža ne upije.

Kako da napravite prirodni dezodorans od sode bikarbone (RECEPT)

Ako koža ostane masna, nežno se na nju prisloni papirna maramica koja će da upije višak masnoće. Za serum, kao i za sve prirodne preparate, važi ona poznata formula – manje je više. Koža ima ograničen kapacitet upijanja i zato ne treba preterivati i nanositi velike količine seruma. Time se neće ubrzati proces i pojačati delovanje. Iako imaju mnoge namene, serumi se najčešće koriste za hidrataciju i hranjenje kože, regeneraciju i podmlađivanje, zaštitu od slobodnih radikala i sunca, i protiv hiperpigmentacije.

Prirodni serumi sačinjeni su od hidrolata, baznih i eteričnih ulja. Saznajte koji su sastojci preporučljivi za određene tipove kože, kao i za kožne probleme, i kako ih kombinovati u jedinstven preparat koji će da odgovara upravo vašoj koži. U bazi prirodnog seruma može da bude ulje, hidrolat ili njihova kombinacija.

PageBreak

Serumi za kožu koje možete sami da napravite: sačuvajte lepotu i sprečite bore
Shutterstock aroma_prirucnik_serumi_za_kozu_koje_mozete_sami_da_napravite_2

Spojiti nespojivo

Serumi često imaju nespojive sastojke – emulzija sadrži vodu (hidrolat) i bazna ulja, a kapljice sadrže vodu (hidrolat) i eterična ulja. Da bi se emulzija ili kapljice bolje povezali sa svim sastojcima, često koristimo emulgatore, i to najčešće hitecream – prirodni emulgator pogodan za spajanje različitih sastojaka. Dodaje se do 5 odsto u preparat ili 1,5 ml na 30 ml emulzije. Drugi poznati prirodni emulgator je maslinovo ulje. Ono se dodaje i do 10 odsto u preparat ili 3 ml na 30 ml emulzije ili kapljica. Oba emulgatora su tečna i dovoljno ih je pomešati sa ostalim sastojcima. Emulzijama i kapljicama, zbog vode u njihovom sastavu, potrebno je dodati i konzervanse, jer u tim preparatima mogu brže da se razviju mikroorganizmi i plesan, što je u uljnim preparatima redak slučaj pa se u uljne serume ne dodaje konzervans. Inače, eterična ulja su takođe konzervansi, ali i neki drugi sastojci, poput vitamina C ili hijaluronske kiseline. Ipak, ako želite da budete sigurni da će vaš preparat biti stabilan duže od šest meseci, onda dodajte geogard ultra, jer je idealan za tečnosti i emulzije. Dodaje se otprilike 0,4 odsto u preparat ili 5 kapi na 30 ml preparata. Kao lagani konzervans aromaterapeuti ponekad koriste i vitamin E. Inače je taj vitamin snažan antioksidans, a dodaje se u preparat do 5 odsto (u 30 ml seruma dodaje se 1,5 ml vitamina E).

Eterična ulja i hidrolati za izradu seruma, kapi i emulzija:

Potrebno je paziti da ne koristimo previše vrsta eteričnih ulja i u prevelikim količinama. Kombinacija od maksimalno pet eteričnih ulja sasvim je dovoljna, a ukup­na koncentracija ne bi smela da prelazi udeo od 3 odsto eteričnih ulja (cca 15 kapi na 30 ml baznog preparata).

  • Normalna koža – lavanda, geranijum, tamjan, neroli, rimska i nemačka kamilica
  • Suva koža – geranijum, lavanda, mira, pačuli, ruža, ilang-ilang, kedar, rimska kamilica, sandal, jasmin, neroli
  • Problematična i mešovita koža – geranijum, kedar, čajevac, pačuli, ruzmarin, limunska trava, rimska kamilica
  • Osetljiva koža – smilje, lavanda, ruža, jasmin, sandal, tamjan
  • Masna koža – tamjan, geranijum, lavanda, pačuli, ilang-ilang, žalfija, rimska kamilica, ljuta nana, sandal, ruzmarin, bergamot, nemačka kamilica
  • Zrela koža – ruža, mira, lavanda, pačuli, ilang-ilang smilje, sandal

Potpuno prirodna avokado maska: kratak i jednostavan recept za zdraviju kosu

Bazna (nosiva) hladno presovana ulja za izradu uljnih seruma i emulzija:

Bazna ulja su nosioci seruma, dakle, u njih se mešaju svi ostali sastojci ako želimo uljni serum. Dovoljno je koristiti samo jedno ulje, ali ukoliko ih koristimo više, ne treba primenjivati više od tri ulja u jednom preparatu.

  • Normalna koža – ulje koštica kajsije,
  • semenki grejpfruta, suncokreta, badema, jojobe
  • suva koža – ulje avokada, badema, divlje ruže, marelice, suncokreta, pšeničnih klica
  • Problematična i mešovita koža – arganovo ulje, ulje jojobe, semenki grejpfruta, noćurka
  • Osetljiva koža – ulje suncokreta, jojobe, badema, marelice, divlje ruže, avokada
  • Masna koža – arganovo ulje, ulje jojobe, semenki grožđa
  • Zrela koža – tamanu ulje, ulje badema,
  • jojobe, divlje ruže

Izvor: Lovesensa