Izgled i zdravlje kože jesu odraz unutrašnjeg stanja tela. Ali šta da se radi kada ona postane suva, pojave se akne, počne da svrbi ili se pak upali. Nije uvek neophodno odmah trčati u apoteku. Često su najbolja rešenja jednostavna i prirodna. Štaviše, možda su već u vašem domu, izveštava Real Simple.
Međutim, važno je zapamtiti: prirodno ne znači uvek bezbedno. Čak i prirodni sastojci mogu izazvati alergije ili iritaciju. Koristite proizvode oprezno, posebno ako imate osetljivu ili problematičnu kožu, a još bolje, obavezno se konsultujte sa lekarom.
1. Gorka (epsom) so
Deluje protiv: suvoće, upale, iritacije
Ovaj jednostavan mineral, koji se sastoji od magnezijum-sulfata, odavno se koristi za kupke, obloge i pilinge. Magnezijum pomaže u smanjenju upale, opuštanju mišića i obnavljanju zaštitne funkcije kože. Kupke sa gorkom solju preporučuju se za stanja dermatitisa.
Kako se koristi:
Kupka: 1 šolja soli po kupki mlake vode, 1-2 puta nedeljno.
Piling: pomešajte 3 kašičice soli sa ¼ šolje maslinovog ulja, 5 kapi ulja lavande i 1 kašičicom zelenog čaja, umasirajte u vlažnu kožu, ali izbegavajte lice.
2. Zeleni čaj
Deluje protiv: upale, hrapavosti, prevremenog starenja, otoka
Zeleni čaj nije samo piće dugovečnosti, već i efikasan antioksidant za kožu. Njegova glavna komponenta, EGCG (epigalokatehin-3-galat) neutrališe slobodne radikale, smiruje iritaciju i ima blagi fotoprotektivni efekat. Ekstrakt zelenog čaja može smanjiti stvaranje bora i poboljšati elastičnost kože.
Kako se koristi:
Napravite prirodni tonik:
¼ šolje zelenog čaja
¼ šolje ekstrakta hamamelisa
opciono - ¼ šolje ružine vode
Čuvati u frižideru do 10 dana. Koristite kao osvežavajući sprej ili tonik nakon umivanja ili tuširanja.
3. Med
Deluje protiv: akni, upala, iritacija, suvoće
Med je prirodni antiseptik sa izraženim lekovitim svojstvima. Ima veću antibakterijsku aktivnost zbog metilglioksala. Med smanjuje akne, podstiče regeneraciju tkiva i štiti od mikroba. Saznajte detaljno zašto je med kozmetičko čudo.
Kako se koristi:
Maska protiv akni: pomešajte 1 kašiku. l meda, 1 kašičicu praha zelenog čaja, 1 kašičicu bademovog ulja, te nanesite na problematična područja 15 minuta.
Hidratantna maska: med i pire od pola avokada i 1 kašičica maslinovog ulja. Primenjivati 1-2 puta nedeljno.
4. Ovsena kaša
Deluje protiv: svraba, ekcema, iritacije, opekotina
Ovsene pahuljice sadrže beta-glukane, koji umiruju kožu, zadržavaju vlagu i smanjuju crvenilo. Zato se ovsena kaša često uključuje u medicinske kreme za decu i osobe koje pate od alergija. Efikasna je kod dermatitisa i svraba.
Kako se koristi:
Samleti ovsene pahuljice u brašno (½ šolje), dodati u kadu sa toplom vodom i ostanite u njoj 10-15 minuta, 2-3 puta nedeljno.
5. Sojino mleko
Deluje protiv: hiperpigmentacije, dehidratacije, foto-starenja
Soja sadrži izoflavone, biljne estrogene koji utiču na čvrstinu, elastičnost i boju kože. Redovna lokalna primena soje može smanjiti pigmentaciju i učiniti ten kože ujednačenijim.
Kako se koristi:
Sredstvo za čišćenje: Pomešajte 4 kašike sojinog mleka, 2 kašičice muskatnog oraha, 2 kašičice grčkog jogurta. Masirajte kožu 1 minut, isperite. Koristite svakodnevno.
6. Kokosovo ulje
Deluje protiv: suvoće, iritacije, ljuštenja
Ovaj svestrani proizvod ima antiseptička svojstva, dobro hidrira i umiruje čak i veoma suvu ili osetljivu kožu. Kokosovo ulje smanjuje transepidermalni gubitak vlage i održava integritet kožne barijere. Saznajte i zašto je kokosvo ulje odlično za kosu.
Kako se koristi:
Nanesite kao hidratantnu kremu uveče ili na suve delove tela.
Možete ga dodati maskama ili koristiti umesto balzama za usne.
Iako su efekti svih gorenavedenih proizvoda naučno potvrđeni, obavezno uradite test na malom delu kože pre prve upotrebe, posebno ako imate osetljivu kožu ili alergije. I ne zaboravite, kućna nega je odličan dodatak, ali ne i alternativa stručnoj pomoći za ozbiljna stanja kože.
BONUS VIDEO: