Mirisi nas prate čitav život. Uz njihovu pomoć možemo da se setimo brojnih situacija. Oni nas u trenu mogu odvesti na fantastično putovanje u prošlost i probuditi davno zaboravljene emocije. Iako se svi možemo složiti da su neki mirisi prijatni a drugi ne, svako ima drugačiju predastavu vezanu za određen miris. Kao što se kaže da niko nikada nije pročitao istu knjigu, tako se može reći i da niko nikada nije osetio isti miris.

Lično volim miris lipe, koji me još od detinjstva podseća na prvu ljubav. Svako proleće, kada lipe procvetaju, osećam se razdragano. No ne pamtimo prema mirisu samo situacije nego i osobe. Moja baka je uvek mirisala na domaći sapun i dunje. To je bio njen "zapis", koji je u meni budio osećaj sigurnosti i prihvaćenosti. Da mogu da nađem parfem koji je nalik tim mirisima, priznajem, ne bih žalila novca.

Celokupna industrija parfema zapravo ne radi ništa drugo nego oponaša mirise koji će u nama pobuditi dobre asocijacije i stanja. Neki parfemi su pun pogodak i "legnu" nam na prvu, no mnogi nas odbijaju. Upravo se zbog toga u mnogima od nas i javila potreba da eksperimentišu s izradom sopstvenih parfema koji su prirodni i najčešće na tragu naših pozitivnih stanja i emocija, u koje su utkane priče o prvoj ljubavi, sigurnosti, poduhvatima, snovima i željama.

Ako je, na primer, miris povezan sa nekom važnom situacijom, hipokampus će ga sačuvati a amigdala mu pripisati odgovarajuću emociju. Idući put kada osetimo taj miris koji je već sačuvan u našem mozgu, vrlo brzo će nam se "javiti" mentalna slika i osećanje... Dakle, ako volimo određene mirise, uz njih vezujemo razne lepe trenutke iz prošlosti, čak i ako toga isprva nismo svesni.

Alhemija parfema...

PageBreak

Zašto praviti sopstveni parfem?

Lep parfem koji nam prija i budi najlepša osećanja možemo napraviti uz pomoć prirodnih mirisa koji se dobijaju isključivo iz prirodnih sastojaka, poput baznih i eteričnih ulja, macerata mirisnih biljaka, smola, tinktura...

Glavni saveznici u ovoj priči su ipak eterična ulja koja, osim ugodnog mirisa, mogu zbog specifičnih sastojaka dodatno pobuditi pozitivne emocije i optimizam. Većina eteričnih ulja ima snažno protivupalno dejstvo pa se korišćenjem takvih parfema može na više nivoa delovati na telo.

Na primer, citrusni parfem s većom količinom eteričnog ulja narandže, limuna i grejpa uticaće na oslobađanje disajnih puteva i pomoćiće kod prehlade, a istovremeno će delovati stimulišuće na emocije i maksimalno nam razbuditi sva čula. Industrijski parfemi nikada ne mogu da pruže sve te blagodati jer su njihovi sastojci uglavnom sintetičkog porekla.

Međutim, dok će industrija parfema stvoriti manje ili više uspešne kombinacije, pri izradi sopstvene formule sami ćete morati da birate note mirisa. Svaki se parfem uglavnom sastoji od tri note koje isparavaju različitom brzinom, pa se zbog njih miris od trenutka nanošenja postupno menja.

Domaći recepti za šampon: sveži listići mente i limun pomažu kod masne kose...

Svrstavamo ih u tri skupine:

  • gornju notu
  • srednju notu
  • donju notu

Gornju notu čine mirisi koje prve osetimo i oni ostavljaju prvi utisak o parfemu. Isparavaju jako brzo, tokom prvog sata od nanošenja. Eterična ulja gornje note su grejp, limun, narandža, bergamot, neroli, đumbir, limunska trava, pepermint, bosiljak.

Eterična ulja srednje note zapravo određuju "pravi" miris parfema, "drže" miris nekoliko sati i pretežno su blagi i cvetnog mirisa, pa se dodaju u većoj koncentraciji. Toj grupi pripadaju ylang-ylang, jasmin, ruža, geranij, lavanda, palmarosa, muškatna kadulja, timijan, bor.

Donja nota je prava snaga parfema, najduže ostaje na koži, a nazivaju je i zemljanim mirisima. To su obično smolasta eterična ulja u čiju skupinu spadaju mira, sandal, tamjan, pačuli, cimet, klinčić, kedar.

Preporučuje se mešavina najviše šest eteričnih ulja. Odabir zavisi od naših preferenci, ali i o međusobnom slaganju mirisa (zemljani mirisi se dobro slažu s biljnim mirisima, cvetni mirisi se dobro uklapaju sa začinskim mirisima, voćni mirisi vole drvenaste mirise).

Imajte na umu da postoji i posebna grupa eteričnih ulja, poput majorana i lovora, koja smiruju tenzije i ne pobuđuju emocije... Rimljani su, na primer, krunisali vladare lovorovim vencem, a to je bila tiha poruka da svaki od njih mora da pazi da mu slava ne udari u glavu.

Ako parfem koji ste napravili zamiriše potpuno drugačije na vašoj prijateljici nego na vama - znajte da konačni učinak zavisi od mnogih faktora. Kako će na nečijoj koži parfem mirisati, koliko će se jako osećati i koliko će se dugo zadržati - sve zavisi od naših prirodnih mirisa tela, hormona koje lučimo, ishrani, pH-ravnoteži, ali i o boji kože. Po pravilu, osobe svetlije puti i suve kože najkraće zadržavaju mirise (samo nekoliko sati).

To je zato što njihova koža brzo upija parfem, posebno ako je uljani ili u kremi. Zbog toga se osobama svetlije puti preporučuje da namirišu kosu i pregibe na rukama i nogama kada se parfemišu. Na ljudima tamnije puti i masnije kože duže traje miris parfema; on se na takvoj koži lakše spaja s masnim slojem i tu se zadržava, odnosno sporije prodire u kožu, pa se na njima miris može osetiti i osam sati nakon nanošenja.

PageBreak

Postupak izrade

Nijedan ekstrakt ili eterično ulje nije preporučljivo direktno nanositi ili prskati na kožu, nego ih je potrebno razrediti i to najbolje u baznom ulju, neutralnoj kremi, hidrolatu ili alkoholu. Parfem u baznom ulju se obično pravi pod uslovom da je koža osetljiva na alkohol, a tada je najbolje koristiti jojobino ili susamovo ulje jer su stabilna i neće brzo užegnuti.

Parfem u krutoj neutralnoj kremi se naziva još i kruti parfem. Krutu kremu ćete napraviti tako što ćete na laganoj vatri otopiti pet grama pčelinjeg voska i dodati 40 mililitara baznog ulja (susamovo, jojobino).

Kada se sastojci pomešaju i otope, sklonite smesu s vatre i ostavite da se malo ohladi. U mlaku smesu dodajte eterična ulja prema želji i prespite kremu u drugu posudu. Ova se krema, poput ulja, nanosi na područja vrata, zglobova i na kosu. Parfem u hidrolatu ili vodi je blaga varijanta i najčešće se koristi za izradu parfemskih i toaletnih voda. Parfem u alkoholu, s druge strane, zahteva klasičan način izrade mirisa - međutim, umesto alkohola može se koristiti i votka koja takođe ima veliku koncentraciju alkohola, a nema nikakav miris.

U zavisnosti od količine eteričnih ulja ili alkohola (vode) koju ćete koristiti, dobićete parfem, parfemsku vodu ili toaletnu vodu. Parfem sadrži 15-30 odsto eteričnih ulja i oko 80 odsto ulja, bazne kreme, alkohola ili hidrolata. Miris obično traje do osam sati.

Treba pomešati 80 ml vode, alkohola ili hidrolata sa 20 ml (približno 200 kapi) eteričnih ulja. Parfemska voda sadrži manju količinu eteričnih ulja, približno 15 odsto, a miris traje oko pet sati. U 90 ml vode, alkohola ili hidrolata dodajte 10 ml (približno 200 kapi) eteričnih ulja. Toaletna voda sadrži najviše šest odsto eteričnih ulja, brzo isparava i idealna je za korištenje tokom dana. U 100 ml vode, alkohola ili hidrolata dodajte pet ml eteričnih ulja (približno 100 kapi).

10 istinskih kvaliteta ženske lepote...